Site icon Portal informacyjny STRAJK

Dyskryminacja LGBT drogo kosztuje Karolinę Północną

Straty wynikające z przyjęcia ustawy dyskryminującej społeczność LGBTI szacuje się już na około 3 mln dolarów.

Love parade Rio de Janeiro/

23 marca bieżącego roku gubernator Karoliny Północnej Pat McCrory podpisał ustawę House Bill 2 (w skrócie: HB 2), zwaną także Public Facilities Privacy and Security Act (Ustawa o Bezpieczeństwie i Prywatności Obiektów Użytku Publicznego). Jej głównym celem było odwrócenie działania wcześniej przyjętego przez władze największego miasta w stanie, Charlotte, rozporządzenia, które ułatwiało funkcjonowanie osobom LGBTI. Jednym z jego ważniejszych założeń było umożliwienie osobom transseksualnym i transpłciowym wyboru publicznych toalet zgodnie nie z płcią biologiczną, ale kulturową.

HB 2 skutecznie uniemożliwiła stosowanie także wszystkich wcześniejszych aktów prawnych przyjętych przez lokalne władze miast Karoliny Północnej, których celem była ochrona osób LGBTI. W ustawie wymieniono także osoby, które podlegają ochronie prawnej przed dyskryminacją ze względu na: rasę, wyznanie, kolor skóry, pochodzenie, niepełnosprawność, czy płeć zgodną z aktem urodzenia. Nie wspomniano o osobach nieheteroseksualnych. Brak ochrony osób LGBTI oznacza na przykład, że będą mogli w dowolnym momencie stracić pracę ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową.

Szybko okazało się natomiast, że wprowadzenie w życie HB 2 jest dla miasta bardzo niekorzystne, bo odbiło się głównie na przemyśle turystycznym. Jak podaje TheGuardian.com, biuro informacji turystycznej stolicy stanu, Raleigh (The Greater Raleigh Convention and Visitors Bureau), poinformowało lokalne media, że w ciągu niespełna miesiąca od wejścia w życie ustawy, miasto straciło około 3 miliony dolarów w związku z odwołanymi rezerwacjami. Prawdopodobnie straty te w najbliższym czasie powiększą się (swój koncert w PNC Arena w Raleigh odwołał m.in. zespół Pearl Jam).

Exit mobile version