Site icon Portal informacyjny STRAJK

Europejski Parlament Osób z Niepełnosprawnością: chcemy dostępu do wyborów!

pixabay.com/pl/parlament-europejski-strasbourg-hpgruesen

Zakończyły się obrady IV Europejskiego Parlamentu Osób z Niepełnosprawnościami. Wzięło w nim udział ponad 700 delegatów z krajów UE, w tym około 100 osób z Polski.

Niepełnosprawni delegaci oraz ich asystenci i opiekunowie, którzy wzięli udział w zjeździe, reprezentowali głównie organizacje samorządowe. Polska przysłała między innymi przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – ale przyjechali również przedstawiciele mniejszych, lokalnych fundacji i stowarzyszeń.

Obrady otworzył przewodniczący PE Antonio Tajani: – Musimy zadbać o to, by Europa była Europą praw. Motto dzisiejszego wydarzenia to: „nic o nas bez nas”, dlatego musimy zadbać o to, by żadna decyzja w Europie była podejmowana bez państwa udziału – powiedział do zebranych.

Najbardziej palącą kwestią poruszoną na forum był ograniczony w wielu państwach UE dostęp osób z niepełnosprawnościami do wyborów. Lokale wyborcze nie są technicznie przystosowane, brakuje opcji głosowania korespondencyjnego, a osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi bywają dyskryminowane, na przykład przez usunięcie z list wyborców.

– Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które chcą głosować, są poddawane badaniom przez lekarza i sędziego, którzy stwierdzają, czy dana osoba nadaje się do tego, by głosować. Naszym zdaniem, jest to niesprawiedliwe i całkowicie niezgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych – mówił Albert Prevos z Francuskiej Rady Osób Niepełnosprawnych ds. Europejskich, wskazując na problem pozbawienia praw wyborczych osób, które są objęte czymś na kształt funkcjonującej w Polsce procedury ubezwłasnowolnienia.

Mało kto wie, że w niektórych krajach Unii głosować nie mogą nawet osoby przebywające w szpitalach lub domach opieki. Okazuje się, że Polska pod tym względem ma bardzo światłe przepisy, choć PiS tłumaczy, że likwiduje głosowanie korespondencyjne, bo z powodzeniem może zastąpić je głosowanie przez pełnomocnika, co słusznie oburza osoby z niepełnosprawnościami.

Sprzeciwiano się również przymusowej sterylizacji, funkcjonującej w niektórych krajach starej Unii, debatowano o możliwościach wzrostu wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych.
Uczestnicy Obrad wypracowali dwa oficjalne dokumenty: manifest na temat dostępności wyborów do PE w 2019 roku oraz rezolucję ze strategią na lata 2020-2023 dotyczącą praw osób niepełnosprawnych. W rezolucji znalazło się 16 ważnych postulatów dotyczących przestrzegania praw obywatelskich oraz dysponowania unijnymi środkami. Na miejscu byli obecni m.in. dziennikarze stowarzyszenia Integracja.

Exit mobile version