Site icon Portal informacyjny STRAJK

Francja: student-antyfaszysta i antyliberał zapłonął na ulicy

"Czy 450 euro wystarcza na życie?" - Lyon, youtube

Gest 22-latka poruszył związki studenckie i zaniepokoił rząd. Student Uniwersytetu Lyońskiego oblał się benzyną na ulicy przed budynkiem uniwersyteckiej administracji z akademikiem i stołówką. Miał dość postępującej prekaryzacji – rosnącej niepewności jutra klas materialnie najniższych – konsekwencji neoliberalizmu, która skazuje większość na biedę i ustawiczny stres. Podpalił się, zamienił w pochodnię, ale przeżył. Ma poparzone w 90 proc. ciała.

„Studiujemy, pracujemy, walczymy razem” – studenci z Lyonu 2019, lci

„Walczmy przeciw wzrostowi faszyzmu, który nas tylko dzieli, jak i liberalizmu, który tworzy nierówności. Oskarżam Macrona, Hollande’a, Sarkozy’ego i Unię Europejską o zabicie mnie poprzez wtrącenie wszystkich w niepewną przyszłość. Oskarżam Le Pen i media o tworzenie strachów [antyimigracyjnych] bardziej niż drugorzędnych” – pisał w pozostawionym liście. Mimo szybkiej akcji ratunkowej, jest bardzo poparzony. Z ulicy Garibaldiego przewieziono go do specjalistycznego szpitala, jego stan jest bardzo ciężki.

„W tym roku nie miałem stypendium, a kiedy miałem, czy z 450 euro da się przeżyć?” – pytał w swym liście zdołowany student. Rektor Uniwersytetu zapewniła od razu, że nie miała pojęcia o trudnościach chłopaka, a nie miał on stypendium, gdyż trzeci raz przechodził drugi rok trzyletnich studiów licencjackich. Wyraziła wparcie i współczucie jego rodzinie. Minister szkolnictwa wyższego od Macrona – Frédérique Vidal – pojechała zaraz do Lyonu, by mówić o swym przejęciu „dramatycznym czynem”.

Lyon, to tu doszło do dramatu, google

Dla związków studenckich to samospalenie jest przede wszystkim aktem politycznym. U nich też nikt się nie spodziewał, że dojdzie do czegoś takiego. Przewidziano manifestację solidarności na 12 listopada. Mélanie Luce, przewodnicząca studenckiego syndykatu UNEF oświadczyła, że „to działanie polityczne, które porusza problematykę przeżywaną przez licznych studentów. Od wielu miesięcy krzyczymy o prekaryzacji studentów. Trzeba się tym szybko zająć, bo sytuacja się pogarsza.” List studenta kończył się hasłem „Niech żyje socjalizm i samorządność”.

Exit mobile version