Site icon Portal informacyjny STRAJK

Grupa Zagranica: Polska polityka wobec uchodźców jest karygodna

Federacja 61 polskich organizacji pozarządowych potępiła stanowisko rządu w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego wprowadzenia kwot imigrantów przyjmowanych przez kraje Unii.

Grupa Zagranica, należąca do sieci CONCORD, czyli Europejskiej Konfederacji Organizacji Pozarządowych na rzecz Pomocy i Rozwoju, zajmuje się wspieraniem demokracji i pomocą humanitarną. Wydała pisemne stanowisko odnośnie ostatnich działań polskiego rządu i postaw, jakie prezentuje wobec ostatnich tragedii na Morzu Śródziemnym:

„Polska, jako sygnatariusz Konwencji Genewskiej z 1951 roku oraz państwo członkowskie UE powinna pomóc uchodźcom oraz, w imię solidarności między społeczeństwami w Europie, wesprzeć wysiłki krajów „pierwszego kontaktu” tj. Włoch i Grecji, do których docierają uchodźcy” – czytamy w oświadczeniu federacji.

Facebook.com/Grupa Zagranica

„Deklarację polskiego rządu o sprzeciwie wobec propozycji Komisji Europejskiej odbieramy z niedowierzaniem i wstydem. Jeśli nazywamy Polskę „kolebką solidarności”, jeśli deklarujemy, że wolność i prawa człowieka są nam drogie, jesteśmy zobowiązani do niesienia pomocy innym, którzy nie mają możliwości powrotu do swojego kraju. W czasach, gdy protesty przeciwko zniewoleniu były powszechne, gdy uciekaliśmy z kraju w obawie o swoje życie, w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszej przyszłości, liczyliśmy na pomoc innych. I ta pomoc nadchodziła. Dawano nam schronienie, pracę i nadzieję. Czas, abyśmy zaczęli spłacać ten dług i co równie ważne, byli wierni ideom, które doprowadziły do zmiany systemu i pozwalają nam godnie żyć. Apelujemy do rządu RP o zmianę stanowiska i oczekujemy podjęcia bezzwłocznych działań i opracowania planu, który w długofalowej perspektywie zapewni uchodźcom warunki do bezpiecznego, godnego życia i możliwość integracji ze społeczeństwem. Deklarujemy gotowość do współpracy przy tworzeniu efektywnego systemu niesienia pomocy i pracy z nowymi grupami uchodźców w Polsce”.

Według założeń Komisji Europejskiej, na które nie chce się zgodzić rząd Ewy Kopacz, Polska miałaby przyjąć 3621 imigrantów, którym miałaby dać schronienie i pomów osiedlić się na stałe w ramach unijnego programu relokacji i przesiedleń.

[crp]

 

Exit mobile version