Site icon Portal informacyjny STRAJK

Jak piłka nożna kobiet może tworzyć wspólnotę? Niezwykła wystawa

fot. Julia Shablovskaya

Julia Shablovskaya na swoich fotografiach pokazuje wspólnotową moc, która niweluje wszelkie podziały. Piękno rywalizacji nie wytwarzającej toksycznych emocji, lecz więzi i radość, udokumentowała na swoich zdjęciach przedstawiających piłkarki jednej z warszawskich drużyn. 

Czy sportowe współzawodnictwo musi iść w parze z nienawiścią i pogardą w stosunku do przeciwnika? Czy sportowcy i kibice są na stałe wtłoczeni w standard, w obrębie którego nie ma miejsca na różnorodność, akceptację dla inności i szacunek? Julia Shablovskaya postawiła sobie za cel udowodnienie, że uprawianie i doznawanie sportowej rywalizacji może być również wyzwalającym żywiołem.

fot. Julia Shablovskaya

Pochodząca spod Mińska fotografka spędziła z bohaterkami swojej twórczości wiele miesięcy. Podkreśla, że to dla niej bardzo osobista sprawa. „Niesamowity, rodzinny, fascynujący” –  tak opisuje klimat panujący w żeńskiej drużynie piłkarskiej AKS Zły Warszawa. Co ją uwiodło w tym środowisku do tego stopnia, że postanowiła zrobić z tego sztukę? – Urzekająco miłe podejście do wszystkich osób obecnych na wydarzeniach sportowych, w tym również rywalek. Nie ma podziału na swoich-innych. Wszyscy są różni, wszystkie są równe – zaznacza w rozmowie ze Strajk.eu. – Poza wysokim poziomem gry dziewczyny reprezentują bardzo bliskie dla mnie wartości – zarówno jako sportsmenki, jak i osoby. Uznają różnorodność za fundament drużyny, utrzymują między sobą przyjacielskie relacje. To wszystko kojarzy się z wielką zabawną rodziną. To właśnie starałam się uchwycić w swoich pracach – tłumaczy artystka.

Shablovskaya podkreśla, że w kobiecym futbolu, który odkryła, nie chodzi tylko o sportowy kunszt i końcowy wynik.  – Chcę zwrócić uwagę na to, że miłość do pasji może przebić wszelkie ściany: wieku, braku wolnego czasu czy braku posiadania odpowiedniego doświadczenia. Jeżeli naprawdę lubisz to, co robisz, w tym towarzystwie znajdziesz osoby, które Cię w tym wesprą. Fotograficzna seria „Złe Dziewczyny” opowiada o właśnie takiej pasji i ludziach kochających piłkę nożną – mówi fotografka w rozmowie ze Strajk.eu.

Wernisaż wystawy, połączony z dyskusją o homo-les-bi-transfobii w sporcie rozpocznie się we wtorek, 16 października, o godz. 18:00 w Domu Braci Jabłkowskich na Brackiej 25 w Warszawie.

Exit mobile version