31 osób zginęło u wybrzeży Jemenu, próbując dostać się do Sudanu. Za atak na łódź najprawdopodobniej odpowiedzialne są siły rebeliantów Huti, wspieranych przez Iran.
Na łodzi znajdowało się około 110 osób, z czego 80 udało się uratować. Byli to somalijscy uchodźcy, którzy lata temu znaleźli w Jemenie, najbiedniejszym kraju Półwyspu Arabskiego, schronienie przed wojną. Jak szacuje Oxfam, w kraju tym żyje ok. 500 tys. uchodźców z Somalii, którzy migrowali tam przede wszystkim na początku wojny domowej w latach 90. 230 tys. z nich ma oficjalnie przyznany status uchodźcy. Teraz, kiedy Jemen zmaga się z kryzysem humanitarnym i z wojną, Somalijczycy uciekają, szukać innego miejsca do życia.
Do ataku na łódź z uchodźcami doszło nieopodal portu Al-Hudajda, w regionie kontrolowanym przez rebelię Huti, która w 2014 roku otoczyła stolicę Jemenu, Sanę, i zmusiła prezydenta Abda Rabbuha Mansura Hadiego do ucieczki. Wojna w Jemenie w rzeczywistości jest przede wszystkim konfliktem zastępcznym pomiędzy szyickim Iranem, a sunnicką Arabią Saudyjską, wspieraną przez zachodnie mocarstwa, takie jak USA, Wlk. Brytania i Francja. Obie strony konfliktu od trzech lat jego trwania dopuszczają się poważnych pogwałceń praw człowieka, bombardując obiekty cywilne, takie jak szkoły czy szpitale – z tym, że Arabia Saudyjska, inwestująca w konflikt większe środki, czyni to zdecydowanie częściej. Ciągnący się konflikt militarny doprowadził do katastrofy humanitarnej – szacuje się, że 18 mln ludzi w Jemenie potrzebuje natychmiastowej, zupełnie podstawowej, pomocy, około 500 tys. dzieci jest na granicy śmierci głodowej.
Sytuacja w Somalii, ojczyźnie zestrzelonych – prawdopodobnie przypadkowo – uchodźców, nie wygląda wcale lepiej. Ten kraj także zmaga się z głodem, którego podstawową przyczyną jest z jednej strony jątrzący się konflikt wewnętrzny, a z drugiej najpoważniejsza od dekad susza, która dewastuje rolnictwo wszystkich krajów zachodniej Afryki, również tych lepiej rozwiniętych, takich jak Etiopia czy Kenia. Zestrzelona łódź płynęła do Sudanu.