W sobotę na północ od libijskiego Trypolisu przewrócił się ponton z ponad 150 osobami na pokładzie. Dla 25 z nich próba przedostania się na terytorium Unii Europejskiej zakończyła się tragicznie. Wszystko wskazuje na to, że 2018 roku, podobnie jak trzy poprzednie, będzie rokiem dramatu na wodach Morza Śródziemnego.
O zdarzeniu poinformowała włoska straż przybrzeżna i niemiecka organizacja charytatywna Sea Watch. Ponton nie był zupełnie przystosowany do podróży na pełnym morzu, a szczególnie z tyloma pasażerami na pokładzie. Mocny podmuch wiatru sprawił, że większość z nich znalazła się w wodzie.
Jak informuje hiszpańska organizacja pozarządowa Proactiva Open Arm do katastrofy doszło 40 mil morskich od wybrzeży Libii. W akcji ratunkowej uczestniczyła włoska straż przybrzeżna, która potwierdziła, że z tonącej łodzi udało się uratować 84 osoby i odnaleźć ciała ośmiu ofiar. Trwają poszukiwania pozostałych zaginionych.
Uciekinierzy próbowali się przedostać do Włoch. Ten kierunek jest najpopularniejszym wśród ludzi uciekających przed głodem, wojną i terrorem. Obecnie większość migrantów wybiera podróż z Libii na Sycylię bądź Lampedusę. Po podpisaniu porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Turcją, która w zamian za polityczne korzyści i miliardy euro zobowiązała się zatrzymywać uchodźców na swoim terytorium, zablokowany został szlak bałkański, przez który w 2015 roku przedostało się na Stary Kontynent najwięcej migrantów. W tej sytuacji główną drogą przerzutową stał się akwen morski pomiędzy Sycylią a Libią. Włochy, które w 2015 roku przyjęły ok. 110 tys. uchodźców, co stanowi najwyższą liczbę po Grecji, w bieżącym roku są najczęstszym kierunkiem, jaki obierają ludzie uciekający z Bliskiego Wschodu i Afryki przed wojną, terrorem i głodem. Według przewidywań organizacji badających tendencje migracyjne, na Półwysep Apeniński dotrze w 2016 roku co najmniej dwa razy więcej osób niż w roku ubiegłym.
W piątek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) podała, że w 2017 r. do Europy z Afryki Północnej dotarło drogą morską 171 635 migrantów i uchodźców, czyli o 53 proc. mniej niż w 2016 r.
W 2017 r. podczas przeprawy przez Morze Śródziemne – według wstępnych danych IOM – zginęło 3 116 osób.