Parlamentarzyści chcą zmian zasad umów zawieranych telefonicznie. Ma to ukrócić proceder sprzedaży towarów drogich i zbędnych przy zastosowaniu technik manipulacji i elementu zaskoczenia. Ofiarami takich praktyk padają najczęściej osoby starsze.
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej szacunkowa wartość obrotów w Polsce w 2016 r. wyniosła 3,15 mld dolarów. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że rocznie na telesprzedaż daje się naciągnąć od 27 do 32 tysięcy osób. W zdecydowanej większości są to osoby powyżej 50 roku życia.
Na jakim etapie są prace nad ukróceniem szkodliwego procederu? Posłowie wystosowali odpowiednie zapytanie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dotyczące możliwości wprowadzenia prostszych zasad rozwiązania umowy. KPRM przekierowała sprawę do Urzędu Antymonopolowego. Na podstawie wskazówek tej instytucji komisja sejmowa w ostatni wtorek przyjęła wniosek z rekomendacją odpowiednich zmian w prawie telekomunikacyjnym. Wiadomo już, że oprócz dłuższego terminu możliwości wypowiedzenia umowy, w zmianach przygotowywanych przez Ministerstwo Cyfryzacji znajdzie się również zapis obligujący sprzedawcę do przedstawienia pisemnej wersji dokumentu – tak aby konsument mógł się dokładnie zapoznać z jego zapisami przed wyrażeniem zgody.