Site icon Portal informacyjny STRAJK

Ksiądz od Radia Maryja patronem ulicy. Jeszcze za życia

facebook.com/Gmina-Włoszczow

Doborowe towarzystwo – tak patrząc na tabliczki z nowymi nazwami ulic mogą powiedzieć mieszkańcy miast i miasteczek w województwie świętokrzyskim. Patronem jednej z nich został właśnie ksiądz profesor Henryk Witczyk, publicysta Radia Maryja i gwiazdor Telewizji Trwam.

Kurzelów liczy sobie nieco ponad tysiąc dusz. Właśnie doznaje one dobrodziejstwa dekomunizacji. Dzięki wysiłkowi inspektorów z IPN i władz wojewódzkich postacie związane z poprzednim ustrojem znikają z tabliczek z nazwami ulic. Jednym z nowych patronów został ksiądz Witczyk. Duchowny związany ze środowiskiem toruńskim został brylował wczoraj na konferencji zwołanej uroczyście przez wojewodę Agatę Wojtyszek. Kapelan nie odczuwał najmniejszego zażenowania w związku z faktem, że ulica została ochrzczona jego nazwiskiem jeszcze za jego życia.
Ulica Witczyka dotychczas nosiła nazwę Mariana Buczka, byłego bojowca PPS, potem członka Komunistycznej Partii Polski, który poległ w walce z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. Przemianowane zostały również ulice w innych świętokrzyskich miastach : 15 Stycznia w Kazimierzy Wielkiej (na księdza Stanisława Sikorskiego), Wincentego Prasała w Kornicy (na Bronisława Wieczorkiewicza ps. „Wilk”), Henryka Kozubskiego w Rogowie (na księdza Marcelego Prawicy) i 16 stycznia w Opatowie (na Bronisława Ostrowskiego ps. „Cichy”). Uwagę zwraca więc nadreprezentacja duchownych i prawicowych partyzantów w tym gronie. Działaczom lewicy, co pokazuje przykład Buczka, nie pomogło nawet zaangażowanie w walkę z nazistami. Wojewoda nie miała także litości dla pamięci po Wincentym Prasale, zamordowanym przez hitlerowców.

Jak pani wojewoda uzasadniła nadanie ulicy osobie żyjącej? Szczególnymi zasługami dla ojczyzny. – Jest kapelanem „Solidarności”, w latach 1991-93 zakładał radio i wydawnictwo Jedność, jest wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej, honorowym obywatelem Miasta i Gminy Włoszczowa, założył stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi – mówiła Wojtyszek na spotkaniu z dziennikarzami, dodając również, że patronami ulic za życia zostali inni wybitni Polacy – Jan Paweł II i Robert Lewandowski.
Ksiądz Witczyk w przeszłości zasłynął antysemickimi wypowiedziami. Jego zdaniem chrześcijańskie miłosierdzie wobec Żydów ma polegać na ukazaniu wyznawcom religii mojżeszowej szansy na zbawienie poprzez chrzest.

 

Exit mobile version