Site icon Portal informacyjny STRAJK

Livni nadal bezkarna

Była minister spraw zagranicznych Izraela Tzipi Livni uzyskała immunitet dyplomatyczny od brytyjskiego rządu w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii. W ten sposób uniknie ewentualnego aresztowania pod zarzutem domniemanych zbrodni wojennych.

flickr.com/photos/idfonline

Jako minister spraw zagranicznych Izraela w latach 2008 – 2009, Livni była zaangażowana w podjęcie decyzji o rozpoczęciu działań wojskowych. 4 listopada 2008 roku zbombardowany został tunel na terenie Strefy Gazy, który według izraelskich źródeł miał służyć do porywania żołnierzy izraelskich przez siły Hamasu. Doprowadziło to do wzmożonych ataków rakietowych po stronie Palestyńczyków. W odwecie Izrael zdecydował się na operację „Płynny Ołów”. W operacji zginęło 14 Izraelczyków i 1350 Palestyńczyków, w tym setki cywilów, kobiet i dzieci.

– Izrael nie jest krajem, na której można wystrzelić pociski i który nie reaguje. Jest to kraj, który podczas strzelania do swoich obywateli reaguje szaleństwem – i to jest dobra rzecz – tłumaczyła dziennikarzom Livni.

Według śledztwa ONZ, Izrael użył nadmiernej siły, która uderzyła w ludność cywilną. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, izraelscy żołnierze używali Palestyńczyków jako żywych tarcz, zmuszając ich do wejścia do domów, w których były miny-pułapki.

Brytyjski rząd jeszcze do niedawna byłby w stanie zatrzymać Livni pod zarzutem zbrodni wojennych. Za pomocą „uniwersalnej jurysdykcji” prawo brytyjskie zezwala sądom na zajęcie się poważnymi przestępstwami, takimi jak zbrodnie wojenne, tortury i branie zakładników, niezależnie od tego, gdzie zostały popełnione.

Jednak brytyjski rząd znowelizował ustawę we wrześniu 2011 roku, aby uniknąć dalszych incydentów dyplomatycznych. Parlament zmienił przepisy tak, że szef oskarżeń publicznych musi dać zgodę na wniosek o nakaz aresztowania w ramach „powszechnej jurysdykcji”. Rząd Wielkiej Brytanii przyznaje także automatycznie immunitet wszystkim Izraelczykom przyjeżdżającym w ramach oficjalnych wizyt do Wielkiej Brytanii. W rezultacie sądy brytyjskie odrzucił wniosek o nowy nakaz aresztowania Livni, który został złożony na tydzień przed jej wizytą.

Podczas wizyty w Londynie Livni spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Tobiasem Ellwoodem, w celu przedstawienia mu raportu, który przygotował Izraela w związku z operacją Edge – ataku Sił Obronnych przeciwko Gazie. Raport wini ofiary wojny w Strefie Gazy i Hamas za wszystkie wydarzenia. Działania Izraela, według autorów raportu, były „zgodne z prawem” i „uzasadnione”. Podczas operacji Edge zginęło ponad 2 tysiące Palestyńczyków i 73 Izaelczyków.

Exit mobile version