Szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zaprzeczyła, jakoby rząd pracował nad podwyższeniem kwot świadczenia znanego dziś jako 500 plus.
Rafalska jednoznacznie dziś oświadczyła na Twitterze, że rząd w żaden sposób nie rozważa przyznawania większych pieniędzy rodzinom z dziećmi. Napisała: “W związku z pojawiającymi w mediach informacjami dot. zwiększenia wysokości świadczenia wychowawczego informuję, że nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu Rodzina 500+” – poinformowała członkini rządu PiS.
"Nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu #rodzina500plus" – mówi minister @E_Rafalska ➡️ https://t.co/t58hU4IRbP pic.twitter.com/R6HXvl7lxk
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) August 7, 2018
Tym samym zdementowała doniesienia, które dzień wcześniej zaczęły rozpowszechniać niektóre tytuły prasowe, m.in. Super Express. Dziennik, powołując się na anonimowe źródło w Prawie i Sprawiedliwości, donosił o możliwości rozszerzenia “500 plus” do “1000 plus”. “Ważny polityk partii rządzącej” miał twierdzić, że ponieważ korzyści z bieżących świadczeń pożera inflacja, PiS rozważa taką możliwość z myślą o poparciu w przyszłorocznych wyborach. Plotki te uwiarygodnił nawet własnym nazwiskiem poseł PiS Janusz Szewczak, mówiąc: – Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus.
Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, również zapewniał, że programowi 500 plus niczego na razie nie brakuje: „Program działa świetnie, a o nowych planach wsparcia rodzin będziemy myśleć w zależności od stanu finansów” – oznajmił na twitterze, podobnie jak min. Rafalska.
Szefowa resortu rodziny napisała też, że jej ministerstwo “na bieżąco monitoruje realizację programu Rodzina 500+ i jego efekty”. Świadczenie, wypłacane od 2016 r. cieszy się wielką popularnością i uchodzi za sztandarowy program PiS, zapewniający partii niesłabnące poparcie społeczne. Dr Ryszard Szarfenberg, specjalista w dziedzinie polityki społecznej, uważa, że są podstawy do twierdzenia, że 500 plus – krytykowane przez środowiska liberalne jako “kupowanie wyborców” i “wspieranie patologii” – poważnie się przyczyniło do znacznej redukcji skrajnego ubóstwa w Polsce. Naukowiec podkreśla jednocześnie, że faktycznie programem tym jest objęta jedynie połowa polskich dzieci, m.in. poprzez wykluczenie ze świadczenia nieletnich wychowywanych przez samotne matki.