Site icon Portal informacyjny STRAJK

Na czarno pracuje prawie milion Polaków

pixabay.com/pl/traktor-żniwa-kukurydza-sabinevanerp

Dokładnie 880 tys. – dokładnie tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku zasiliło szarą strefę. To 5,4 proc. pracujących.

W dodatku dla blisko połowy z pracujących na czarno było to główne źródło zarobkowania. Dla pozostałej części (460 tys., tj. 52,3 proc.) praca nierejestrowana miała charakter pracy dodatkowej.
61,3 procent z wykonujących tzw. prace nierejestrowane stanowili w 2017 roku mężczyźni, zatrudnieni przy robotach ogrodowo-rolnych.

Była to co siódma osoba zatrudniona na czarno. Natomiast co dziesiąta zajmowała się pracami remontowymi i budowlano-instalacyjnymi. Kobiety zatrudniane na czarno były zazwyczaj do sprzątania, opieki nad dziećmi lub starszymi osobami. Jak podaje Naczelna Redalcja Gospodarcza PAP, uwzględniając miejsce zamieszkania, udział mieszkańców miast i wsi wśród osób wykonujących pracę nierejestrowaną był do siebie zbliżony (odpowiednio 50,6 proc. i 49,4 proc.).


Jaki czas przeznaczono na pracę w szarej strefie? „Najliczniejszą grupę stanowiły osoby, które w ciągu roku przepracowały w szarej strefie do 5 dni (244 tys. osób, tj. 27,7 proc. omawianej zbiorowości), natomiast najmniej licznie były reprezentowane osoby, które w badanym okresie przepracowały od 61 do 91 dni (19 tys., tj. 2,2 proc.). Co najmniej 91 dni przepracowało 6,8 proc. zatrudnionych w szarej strefie. Średnio w roku osoby pracujące nieformalnie przepracowały niespełna 30 dni” – podaje GUS.
Rozmiar szarej strefy w Polsce szacuje się na około 17,4 proc PKB. Polska szybko z niej wychodzi: na przestrzeni lat 2007-2016 udało się zniwelować ją o 30 procent.

Ogłoszenie raportu przez GUS zbiegło się w czasie z akcją Krajowej Administracji Skarbowej „Stop Szarej Strefie”. Marian Banaś, szef KAS wydał oświadczenie, w którym napisał:

„Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest ochrona legalnie działających firm i zasad uczciwej konkurencji. Realizując to zadanie współpracujemy z organizacjami przedsiębiorców i reagujemy na sygnały o nieprawidłowościach […]  Dlatego prowadzimy intensywne działania kontrolne […] Naszym celem jest wyrównanie szans na biznesowy sukces. Reagujemy na oczekiwania tych, którzy chcą aby rynek usług funkcjonował na równych dla wszystkich zasadach”.

Exit mobile version