Site icon Portal informacyjny STRAJK

ONZ: będzie druga fala uchodźców

Refugees clamber through barbed wire as they cross from Serbia to Hungary, in Roszke, Thursday, Aug. 27, 2015. Over 10,000 migrants, including many women with babies and small children, have crossed into Serbia over the past few days and headed toward Hungary. (AP Photo/Darko Bandic)/XDB103/234691918525/1508270926

David Beasley, szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ, alarmuje: zbliża się kolejny okres głodu, który przygna do Europy nowych uchodźców – tych, którzy obecnie przebywają w obozach w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Obóz dla uchodźców z Somalii/wikimedia commons

Dyrektor wykonawczy World Food Programme w rozmowie z „Die Zeit” nie pozostawia złudzeń: – Warunki życia w obozach dla ludzi uciekających przed wojnami w ich krajach, uległy dramatycznemu pogorszeniu przed kryzysem migracyjnym w Europie w 2015 r. Szczególnie odczuwalny był brak jedzenia. Zapłaciliśmy wówczas wysoką cenę za nasz błąd. Obawiam się, że niebawem to się powtórzy.

Beasley prognozuje, że wielu uchodźców przebywających obecnie w ośrodkach w pobliżu swoich krajów, ruszy w ciągu najbliższych tygodni w podróż „życia”: – Jeśli nie mają wystarczającej ilości jedzenia to po prostu szukają innego miejsca, aby przetrwać. I wielu z nich pojedzie do Europy. Jemen zagrożony jest głodem, bo swoje porty blokuje Arabia Saudyjska, a to uniemożliwia dostawy pomocy. Dlatego kraje Zatoki Perskiej powinny dołączyć do naszych działań. Niestety mimo wysiłków ONZ, w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób cierpiących z powodu głodu drastycznie wzrosła.

Już we wrześniu podczas prezentacji ostatniego raportu ONZ o bezpieczeństwie żywnościowym, Beasley bił na trwogę: problem głodu na świecie dotyczy już 108 mln ludzi.

Winowajcami są wojny (60 procent chronicznie niedożywionych mieszka na terenach objętych konfliktami zbrojnymi: w Jemenie, Sudanie Południowym, Nigerii, Somalii – i w mniejszym stopniu w Syrii) oraz katastrofy przyrodnicze (susze, huragany, powodzie). Według Eurostatu w drugim kwartale 2017 o azyl na terenie Unii Europejskiej starało się 149 tys. ludzi – głównie z Syrii, Afganistanu i Nigerii.

Exit mobile version