Wczoraj szef BBN, a także minister obrony, zgodnie zadeklarowali wysłanie na Bliski Wschód polskich kontyngentów do walki z Państwem Islamskim. Opozycja skrytykowała ten pomysł na konferencji prasowej w Sejmie.
Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wyraził przekonanie, że Polska jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie wyśle dwa kontyngenty (około 210 żołnierzy oraz pracowników cywilnych) do Kuwejtu i Iraku w ramach koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Antoni Macierewicz, który wczoraj przebywał w Brukseli, potwierdził, że takie plany rzeczywiście istnieją. Dodał, że Polska wyśle na bliski wschód cztery wielozadaniowe samoloty F-16.
– Kontyngenty miałyby zostać skierowane do Kuwejtu oraz Republiki Iraku, z elementami wsparcia znajdującymi się także w innych krajach regionu. Wnioski Prezes Rady Ministrów poddawane są obecnie stosownej procedurze – ogłosił Paweł Soloch. Wniosek Beaty Szydło o podjęcie takich działań został skierowany do prezydenta – zwierzchnika sił zbrojnych.
Wychodzi więc na to, że polskie siły miałyby podjąć walki jeszcze przed nadejściem lipca.
Nowoczesna i Platforma Obywatelska zorganizowały wczoraj konferencję prasową, na której nagłośniły plany rządzących oraz wyraziły swoje – bardzo krytyczne – stanowiska w tej sprawie.
– Wydaje się, że ta deklaracja jest nieuzgodniona na poziomie rządu, ale też co najmniej przedwczesna – powiedział Andrzej Halicki. – Pan minister Macierewicz w tej sprawie pospieszył się i to w sposób, który może przynieść szkodę dla naszego kraju – dodał Czesław Mroczek, zwracając uwagę, że od czasu, gdy powołano na urząd prezydenta Andrzeja Dudę, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołano jedynie dwa razy.
– Deklaracje dotyczące polskich wojsk są dalece nieroztropne tuż przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Wiemy o tym, że wtedy będziemy mieli podwyższony alert terrorystyczny, dlaczego więc drażnić tamte kraje – powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
Międzynarodowa koalicja ds. walki z Państwem Islamskim została powołana we wrześniu 2014 r. przez Stany Zjednoczone. Obecnie w jej skład wchodzi 66 państw.