Site icon Portal informacyjny STRAJK

PiS mówi „nie” świeckiej szkole

W czwartek Sejm zajmie się obywatelskim projektem „Świecka szkoła”, pod którym podpisało się 150 tys. osób. Dziś rząd wyraził opinię o propozycji zmian w finansowaniu lekcji religii – negatywną.

Logo akcji Świecka Szkoła, for. Facebook

Projekt ustawy złożono w Sejmie tuż przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2015. – Chodzi nam o przeniesienie kosztów finansowania religii na organizację, która się tego podejmuje. Uważamy, że polska szkoła jest niedofinansowana, a środki, które w tej chwili są przeznaczone na ten cel, mogą zostać przeznaczone na inny cel edukacyjny – powiedział „Gazecie Wyborczej” Damian Raczkowski, jeden z inicjatorów akcji.

Projekt de facto zakładał nowelizację ustawy o systemie oświaty, przenosząc obowiązek finansowania lekcji religii na związki wyznaniowe oraz rodziców, pragnących posyłać dzieci na katechezę. Miał odciążyć w tym względzie – zgodnie z zapisaną w Konstytucji neutralnością religijną państwa – budżet oraz szkoły. Wynagrodzenia katechetów pochłaniają rocznie 1,35 mld zł. Inicjatorzy akcji wysuwali różne propozycje alternatywnego przeznaczenia tych pieniędzy – np. na opiekę stomatologiczną w szkołach, pracownie informatyczne czy kursy języków obcych.

W najbliższy czwartek o 17.00 w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy. Jednak to, że zostanie on odrzucony, jest raczej pewne. Dziś rząd negatywnie wypowiedział się na temat inicjatywy. Według ministerialnych ekspertów przeniesienie finansowania na związki wyznaniowe to de facto obciążenie samych wiernych czyli obywateli, co naruszać ma zasadę wolności wyznania i bezpłatności nauki. Nie zgodzono się również na samodzielne podejmowanie decyzji o uczestnictwie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uznano to za naruszenie praw rodziców.

Z danych KEP wynika, że na religię uczęszcza w przedszkolach 83,9 proc. dzieci, w szkołach podstawowych 91,5 proc., w gimnazjach 90,8 proc., w liceach ogólnokształcących 84,8 proc., technikach i liceach zawodowych 84,6 proc., oraz 89, 5 proc. w szkołach zawodowych. Nie we wszystkich placówkach są jednak dostępne alternatywne lekcje etyki. Ma ją w Polsce zaledwie 4 tys. szkół.

[crp]
Exit mobile version