Site icon Portal informacyjny STRAJK

Polska przeciw UE ws. związków partnerskich

Komisja Europejska chciałaby ułatwić rozstrzyganie kwestii majątkowych dotyczących związków partnerskich. Polska natomiast bardzo chce inicjatywę zablokować.

W najbliższy czwartek ministrowie sprawiedliwości państw UE będą rozmawiać o projekcie rozporządzenia, które Komisja Europejska konstruuje od czterech lat. Jego celem jest ułatwienie rozstrzygania kwestii majątkowych dotyczących związków partnerskich. Komisja Europejska podkreśla ponadto, że rozporządzenie nie wymusza na państwach modyfikowania krajowych kodeksów rodzinnych i opiekuńczych. Unijne przepisy ułatwiłyby jedynie rozstrzyganie kwestii majątkowych w przypadku rozstania partnerów czy śmierci jednego z nich lub w sytuacji, gdy związek zawarli obywatele różnych państw.

Za przyjęciem rozporządzenia były przede wszystkim państwa, w których zawieranie związków partnerskich jest bardzo popularne, niezależnie od orientacji seksualnej stron. Ale bez jednomyślności wszystkich unijnych państw przyjęcie projektu jest niemożliwe, a rozporządzenie ma dwóch wielkich przeciwników – Węgry i Polskę. Warszawa od 2012 r. (warto przypomnieć, że wówczas rządziła „liberalna światopoglądowo” PO) otwarcie komunikuje, iż takich rozwiązań sobie nie życzy. Wtedy wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski mówił, że polska konstytucja zobowiązuje państwo do promocji małżeństwa. Obecny wiceminister Łukasz Piebiak stwierdził, że o związkach partnerskich nie ma mowy w polskiej ustawie zasadniczej, co więcej, nie można porozumiewać się w sprawach dotyczących rodziny m.in. z państwami, które zalegalizowały małżeństwa osób tej samej płci.

[crp]
Exit mobile version