Drugi dzień trwają ogólnokrajowe protesty w Ekwadorze. Na wezwanie związków zawodowych i organizacji społecznych obywatelki i obywatele nie przychodzą do pracy, blokują drogi, uniemożliwiają wjazd do stolicy kraju. Są wściekli, że prezydent Moreno, zamiast kontynuować prospołeczną linię poprzednika Rafaela Correi, dogadał się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i ostatecznie przeszedł na stronę kapitału.
– Głosowaliśmy na Lenina Moreno, by utrzymać poziom wydatków socjalnych, nie po to, by podpisywać układ z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, co tylko pogorszy poziom życia – tłumaczył podczas jednej z demonstracji Joaquin Chiluisa, działacz związkowy w jednej z organizacji pracowników służby zdrowia, w rozmowie z dziennikarzem TeleSUR. – Jako pracownicy odrzucamy reformę prawa pracy zaproponowaną przez bankierów i prywatny biznes – podsumowywał postulaty protestujących.
#ElOro tambien se suma a esta primera jornada de lucha del #ParoNacional5dias con una marcha en las calles de la ciudad de #Machala pic.twitter.com/zNRJgP30z7
— Movimiento Nacional Campesino – FECAOL (@FECAOL) July 16, 2019
Dla organizacji lewicowych i społecznych konsekwencje układu, jaki zawarł prezydent Moreno z IMF, mogą być tylko jedne: zwiększenie skali ubóstwa i bezrobocia, osłabienie siły nabywczej społeczeństwa i zagwarantowanie przepływu bogactwa wyłącznie do kieszeni osób i firm już zamożnych. To mechanizmy aż za dobrze znane z innych państw Ameryki Łacińskiej, które sięgnęły po neoliberalne „koła ratunkowe’ z funduszu.
Tymczasem Moreno, wspierany przez koła biznesowe i sektor bankowy, zamierza zrealizować w pełni recepty Funduszu. Już zapowiada masowe zwolnienia w sektorze budżetowym i ułatwienia dla transnarodowych korporacji. Biznes podpowiada mu dodatkowo reformę prawa pracy zmierzającą ku jego uelastycznieniu (czytaj: pozbawieniu pracowników jakichkolwiek gwarancji) i masową prywatyzację. Miałaby ona objąć również szkolnictwo i służbę zdrowia. Wreszcie rząd Ekwadoru rozważa uczynienie państwa bardziej scentralizowanym, co odbierze autonomię lokalnym wspólnotom, w tym społecznościom ludów rdzennych.
Całkowite pogrzebanie osiągnięć lewicowej prezydentury Rafaela Correi, i tak systematycznie podważanych przez jego następcę, wywołało ogromny gniew mieszkańców Ekwadoru. Sojusz związków zawodowych, Narodowego Ruchu Chłopskiego (FECAOL), Konfederacji Organizacji Rdzennych, lewicowej Partii Społecznego Kompromisu i innych organizacji społecznych. FECAOL w poniedziałek wezwał do ogólnokrajowego protestu przez cały tydzień. W dwóch pierwszych dniach frekwencja okazała się bardzo wysoka. W poniedziałek i wtorek nieprzejezdne były główne drogi w pięciu ekwadorskich prowincjach, a grupy demonstrantów zablokowały również obydwa punkty wjazdowe do stolicy Ekwadoru Quito.
Na transparentach prezentowanych przez protestujących można było przeczytać wezwania do odstąpienia od planów prywatyzacji. Pisano i krzyczano również: 'Lud ma prawo do zdrowia’, „Przez Moreno jesteśmy coraz biedniejsi”, „Nie dla reform prawa pracy’ i hasło, w którym zawiera się wszystko – 'Precz z Leninem’.
Y el pais sigue movilizandose contra el gobierno de Moreno y los medios nacionales no publican nada.. porque sera? #ParoNacional5dias San Lorenzo, Esmeraldas tambien se paraliza este segundo dia de protesta en #Ecuador pic.twitter.com/IUKhzRuIpc
— Movimiento Nacional Campesino – FECAOL (@FECAOL) July 16, 2019
de pequeño vi a mi familia sufrir por desgobiernos que caían uno al lado del otro, de joven vi a mi Ecuador renacer de la mano del mejor presidente @MashiRafael y hoy me produce una inmensa tristeza ver como hemos regresado al pasado #ParoNacional #KolectiVOZenLasCalles pic.twitter.com/EXTpPicywl
— Miguel Arroba (@Miguel_Arroba_R) July 17, 2019
Władze do tej pory nie tylko nie podjęły najmniejszej próby dialogu z demonstrantami, ale udają, że nic się nie dzieje. Manifestacji i blokad dróg, których fotografie obiegają od poniedziałku latynoamerykański sektor mediów społecznościowych opatrzone hasztagiem #ParoNacional, nie pokazały ani probiznesowe telewizje prywatne, ani media publiczne. Co więcej, policja aresztowała w poniedziałek lidera związku zawodowego transportowców, Omara Delgado, razem z synem. W geście solidarności kolejne organizacje związkowe zapowiadają dołączenie do protestu.
El pueblo resiste con indignación y lucha. #FueraLeninFuera se escucha en una sola voz en varios puntos del país, miles de ecuatorianos se dieron cita en la calles para el #ParoNacional. NO AL FMI, NO A REFORMAS LABORALES ESCLAVISTAS, NO REDUCCIÓN AL PRESUPUESTO EN ÁREAS SOCIALES pic.twitter.com/BwodfKPLNM
— Liliana Durán Aguilar (@lduranaguilar) July 16, 2019