Site icon Portal informacyjny STRAJK

Ukraina: zatrzymania i represje za świętowanie Dnia Zwycięstwa

Ukraiński oddział Amnesty International zaapelował do władz w Kijowie o zwolnienie wszystkich zatrzymanych podczas świętowania Dnia Zwycięstwa za posiadanie „symboli komunistycznych”.

To nie jest symbolika zabroniona na Ukrainie/ fot. Wikimedia Commons

Od trzech lat Dzień Zwycięstwa na Ukrainie obchodzi się 8 maja i nosi nazwę Dnia Pamięci i Pojednania. Jednak 9 maja wciąż jest świętem państwowym czyli dniem wolnym od pracy.

Tegoroczne obchody zaowocowały zatrzymaniem w całym kraju prawie 90 osób. Większość z nich policja aresztowała w związku z wykorzystywaniem „symboli komunistycznych”. Te zaś od 2 lat są na Ukrainie zabronione. Tak samo jak symbole nazistowskie.

Ponieważ trudno sobie wyobrazić świętowanie zwycięstwa Armii Czerwonej nad faszyzmem, bez czerwonych sztandarów i pięcioramiennych gwiazd, to ukraińska policja musiała mieć pełne ręce roboty.

Za aresztowanymi stanęła murem ukraińska Amnesty International. Organizacja wystosowała do władz apel o zwolnienie wszystkich zatrzymanych 9 maja za posiadanie zakazanych przez prawo symboli komunistycznych .

– Wszyscy zatrzymani demonstranci powinni być uwolnieni. Domagamy się także skutecznego i obiektywnego śledztwa w sprawie wszystkich przypadków zastosowania przemocy w trakcie wtorkowych demonstracji – oświadczył ukraiński oddział Amnesty.

AI uważa, że zakaz używania symboliki radzieckiej, a przede wszystkim związane z tym zatrzymania są niedopuszczalne.

Przedstawiciele ukraińskiej Amnesty International napisali w apelu, że „zakaz używania takiej symboliki narusza prawo obywateli do wolności wypowiedzi, a zatrzymania pokojowych uczestników demonstracji, to ze strony ukraińskich władz krok w stronę ograniczenia wolności słowa i pokojowych zgromadzeń”.

O zatrzymaniach demonstrujących na Ukrainie w tym samym dniu członków prawicowych bojówek nacjonalistycznych, agencje nie wspomniały. Policja ukraińska z powodu braku takich sytuacji, też.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)
Exit mobile version