Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

Ukraiński oddział Amnesty International zaapelował do władz w Kijowie o zwolnienie wszystkich zatrzymanych podczas świętowania Dnia Zwycięstwa za posiadanie „symboli komunistycznych”.

Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons
To nie jest symbolika zabroniona na Ukrainie/ fot. Wikimedia Commons

Od trzech lat Dzień Zwycięstwa na Ukrainie obchodzi się 8 maja i nosi nazwę Dnia Pamięci i Pojednania. Jednak 9 maja wciąż jest świętem państwowym czyli dniem wolnym od pracy.

Tegoroczne obchody zaowocowały zatrzymaniem w całym kraju prawie 90 osób. Większość z nich policja aresztowała w związku z wykorzystywaniem „symboli komunistycznych”. Te zaś od 2 lat są na Ukrainie zabronione. Tak samo jak symbole nazistowskie.

Ponieważ trudno sobie wyobrazić świętowanie zwycięstwa Armii Czerwonej nad faszyzmem, bez czerwonych sztandarów i pięcioramiennych gwiazd, to ukraińska policja musiała mieć pełne ręce roboty.

Za aresztowanymi stanęła murem ukraińska Amnesty International. Organizacja wystosowała do władz apel o zwolnienie wszystkich zatrzymanych 9 maja za posiadanie zakazanych przez prawo symboli komunistycznych .

– Wszyscy zatrzymani demonstranci powinni być uwolnieni. Domagamy się także skutecznego i obiektywnego śledztwa w sprawie wszystkich przypadków zastosowania przemocy w trakcie wtorkowych demonstracji – oświadczył ukraiński oddział Amnesty.

AI uważa, że zakaz używania symboliki radzieckiej, a przede wszystkim związane z tym zatrzymania są niedopuszczalne.

Przedstawiciele ukraińskiej Amnesty International napisali w apelu, że „zakaz używania takiej symboliki narusza prawo obywateli do wolności wypowiedzi, a zatrzymania pokojowych uczestników demonstracji, to ze strony ukraińskich władz krok w stronę ograniczenia wolności słowa i pokojowych zgromadzeń”.

O zatrzymaniach demonstrujących na Ukrainie w tym samym dniu członków prawicowych bojówek nacjonalistycznych, agencje nie wspomniały. Policja ukraińska z powodu braku takich sytuacji, też.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ciekawe kiedy przyjdą po ciebie, komuszy renegacie…
   Jeśli nie będą wiedzieli gdzie, to ja chętnie zaprowadzę…

   Oczywiście swastyka złaaaaa, wstrętna i niedopuszczalna, ale inne totalitarne gwiazdki czy młotki z sierpem są cacy :DDDDDD

   Ciekawe czy zakazem używania swastyki w Niemczech AI też się przejmuje?Nie? A czy to nie jest „zakaz używania takiej symboliki narusza prawo obywateli do wolności wypowiedzi”…

  2. Dlaczego redakcja toleruje tego typu wystąpienia na swoim forum?

  3. Szczurcu, nie ciesz się, gdy przyjdą po Sru-ka, to najpierw zabiorą ciebie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…