Site icon Portal informacyjny STRAJK

Węgry przed unijnym trybunałem za politykę antyimigracyjną

Komisja Europejska skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) po tym jak na Węgrzech za przestępstwo uznano działania związane ze wsparciem osób ubiegających się o azyl.

W oświadczeniu KE na ten temat czytamy, że decyzja ta została podjęta ze względu na „przepisy, które penalizują pomoc przy składaniu wniosków o azyl i wprowadzają kolejne ograniczenia prawa do ubiegania się o azyl”. Nowe prawo przyjęte na Węgrzech, które stało się przedmiotem krytyki UE i organizacji praw człowieka przewiduje karę pozbawienia wolności dla każdego, kto w imieniu jakiejkolwiek organizacji oferowałby pomoc osobom zamierzającym ubiegać się o azyl albo pozwolenie na pobyt na Węgrzech.

Komisja Europejska uznała, że nowe prawo i zmiany w konstytucji stworzyły przepisy umożliwiające uznanie wniosku o azyl za niedopuszczalny. Tym samym ograniczono prawo do azylu tylko do osób przybywających na Węgry bezpośrednio z miejsca, w którym ich życie lub wolność są zagrożone, co zdaniem KE jest niezgodne z prawem wspólnotowym. Wprawdzie strona węgierska twierdzi, że taka interpretacja nowych przepisów nie jest właściwa, ale Komisja nie uległa temu przekonaniu.

KE podjęła także decyzję o rozpoczęciu wobec Węgier tzw. procedury naruszeniowej w związku z tym,  że nie jest zapewniana żywność dla ludzi oczekujących na powrót, którzy zostali zatrzymani w węgierskich strefach tranzytowych na granicy z Serbią. Warunki przetrzymywania w tych strefach, a w szczególności niedostatki jedzenia, łamią przepisy tzw. dyrektywy powrotowej i Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Komisja przypomniała również, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zobowiązał Węgry do dostarczania żywności osobom zatrzymanym w strefach tranzytowych jeszcze w ubiegłym roku.

Przedmiotem krytyki ze strony najważniejszej unijnej instytucji jest inicjatywa zwana Stop Soros. Jest to pakiet zmian w prawie, który został przyjęty na Węgrzech; zgodnie z nim osobom, które finansują wspomaganie bezprawnej imigracji w asystują  przy tym procederze w innym  sposób grozi kara do roku pozbawienia wolności. Zakazane jest także przyjmowanie wniosków o azyl od osób, które przybyły na Węgry z kraju, w którym nie są narażone na prześladowania albo które dostały się na Węgry przez państwo, które zapewniłoby im odpowiednią ochronę, gdyby o nią wystąpiły. Pakietowi nowelizacji ustaw towarzyszy także poprawka do konstytucji która głosi, że w kraju w ogóle nie wolno osiedlać się obcym obywatelom, o ile osoby te nie dysponują dokumentem potwierdzającym prawo pobytu.

Exit mobile version