Site icon Portal informacyjny STRAJK

Zmiany klimatyczne i wojna. Katastrofa w Sudanie Południowym

Nieustająca susza, brak dostępu do żywności i ograniczone zasoby wody pitnej. Do tego nadal tlący się konflikt zbrojny. Najmłodsze państwo kontynentu afrykańskiego znajduje się w rozpaczliwej sytuacji.

Jak szacuje Polska Akcja Humanitarna, co najmniej sześć milionów obywateli Sudanu Południowego potrzebuje natychmiastowej pomocy w związku z głodem i dramatyczną sytuacją miejscowego rolnictwa. Trwająca od kilku miesięcy susza sprawiła, że miejscowi wytwócy nie zebrali praktycznie żadnych plonów. Rząd w Dżubie nie dysponuje środkami, które mógłby wykorzystać na zakup niezbędnych towarów z zagranicy.

Moment ten pokazuje jak globalne zmiany klimatyczne najsilniej uderzają w ludnośc krajów najbiednieszych. Rolnicy z Sudanu Południowego, w przeciwieństwie do wysoko dotowanych plantatorów z Unii Europejskiej nie mogą nawadniać swoich upraw za pomocą nowoczesnego sprzętu.

Palącą kwestią jest również dostep do czystej wody pitnej. W regionie Boma, na południowym wschodzie kraju większość ujęć jest obecnie zanieczyszczona. Problemy z zapewnieniem sobie wody odpowiedniej jakości ma nawet miejscowy szpital.

Dramatu 13-milionowej społeczności dopełnia tlący się konflikt zbrojny.  W najmłodszym państwie świata, powstałym w 2011 r., wojna trwa nieprzerwanie od 2013 r. Ma ona podłoże zarówno w rywalizacji między plemionami jak również w dążeniu do kontroli nad bogatymi złożami ropy naftowej. W ostatnim czasie pojawiła się nadzieja na porozumienie. Obie strony konfliktu, czyli przywódca rebeliantów Riek Machar oraz prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir, uzgodnili, że ten pierwszy powróci do rządu jako jeden z pięciu wiceprezydentów. Wciąż trwają jednak negocjacje. Wczoraj Al Dżazira informowała, że rebelianci odmawiają podpisania ostatecznie umowy i mają do niej zastrzeżenia. Już dzień później Machar miał zgodzić się na podpisanie dokumentu. Nie wiadomo jednak, czy porozumienie pokojowe utrzyma się i czy pomimo niego nie będzie dochodzić do lokalnych starć.

Sudan Południowy w 2011 roku odłączył się od Sudanu, jednak kraj był przez większość tego czasu targany wewnętrznym konfliktem, jaki w 2013 roku wybuchł, gdy nieudany zamach stanu przeprowadził odsunięty przez Kiira od władzy jego polityczny rywal Machar.

 

Exit mobile version