Site icon Portal informacyjny STRAJK

Hygge? W naszym kraju to brzmi jak żart. Połowa Polaków pracuje podczas urlopów

pixabay.com

Podobno czasy katorżniczej harówki na rzecz naszych szefów odeszły już od lamusa. Przeróżne magazyny poświęcone trendom przekonują, że teraz na topie jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym a odpoczynkiem, pasjami i słodkim lenistwem. Niestety, to tylko przyjemne bajeczki. Z badania „Życie w Pracy” wynika, że 48 proc. Polaków dobrowolnie lub nie – świadczy pracę podczas urlopu wypoczynkowego.

Już kilka lat temu tytuły zajmujące się „stylem życia” ogłosiły nadejście nad Wisłą epoki hygge. Pochodzący z duńskiego rzeczownik oznacza komfort życia, bezpieczeństwo, relaks, radość z kontaktów społecznych i zadowalający status materialny. Czy taki model funkcjonowania faktycznie jest w Polsce powszechny? Badania pokazują, że to kompletna ściema.

48 proc. Polaków wykonuje obowiązki zawodowe podczas urlopu – podaje Puls Biznesu powołując się na raport. Laptopy ze służbowymi skrzynkami, telefony wzywające do sprawdzenia czegoś ważnego, odbieranie telefonu z uwagami od przełożonego, wyręczanie współpracowników, nagłe spotkania, poprawianie wcześniej oddanego projektu – to w naszym kraju ponura codzienność.

— Nasza ankieta pokazała, że zatrudnieni nie umieją odciąć się od życia zawodowego. Choć pewnie duża część cieszy się z możliwości pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością bycia pod telefonem i mejlem — mówi Piotr Dziedzic, starszy dyrektor w firmy Michael Page, które przeprowadziła badanie.

Polacy pewnie chcieliby odpocząć. 65 proc. uczestników badania powiedziało, że tak wygląda ich tryb pracy – wyklucza odpoczynek i beztroskę, bo szefowie wymagają bycia dostępnym. 42 proc. zinternalizowało mechanizmy opresji.  Ankietowany z tej grupy czują powinność, by świadczyć pracę podczas urlopu. Takie zjawisko nazywamy „autowyzyskiem”. 17 proc. badanych oświadczyło, że podczas urlopu czy w domu lepiej im się pracuje.

Niemożliwość oddania się relaksowi i regeneracji psychicznej przyczynia się do syndromu wypalenia, stanów depresyjnych, popadania w nałogi, dewastacji więzi z bliskimi, a także zwiększa ryzyko wielu chorób. Polacy w większości zdają sobie z tego sprawę. 61 proc. badanych potwierdziło, że nieprzerwane zaangażowanie w pracę za pomocą narzędzi komunikacji – telefonu i laptopa źle wpływa na ich równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Exit mobile version