Site icon Portal informacyjny STRAJK

#januszebiznesu: Praktiker nie płaci pracownikom i chce od nich odszkodowania

Pisma z żądaniem wypłaty odszkodowania otrzymują pracownicy Praktiker Polska, którzy zwolnili się z pracy po tym. jak firma przestała im płacić. – Ludzie nie dostali wynagrodzeń, zostali bez środków do życia, a teraz, kiedy się zwolnili, żeby szukać nowej pracy i mieć za co utrzymać rodziny, dostają wezwania do zapłaty odszkodowań. To po prostu nie mieści się w głowie – komentują związkowcy.

Koniec Praktikera jest niemal pewny / wikipedia commons

Trwa dramat pracowników Praktiker Polska. Jak podają związkowcy z „Solidarności”, ok. 200 osób, które zwolniły się w maju z powodu dwumiesięcznych zaległości w wypłacaniu wynagrodzeń, otrzymało wezwania do zapłaty odszkodowania na rzecz sieci. Koncern twierdzi, że zorganizowany exodus załogi naraził spółkę na straty. Podstawą roszczenia jest niewykonanie przez pracowników obowiązku świadczenia pracy.

Część pracowników Praktikera nie otrzymała wypłat za kwiecień i maj. W końcu ich cierpliwość się wyczerpała. Złożyli wypowiedzenia powołując się art 55 Kodeksu pracy mówiący, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec zatrudnionego. W tym wypadku były to zaległości płacowe. – Trudno wyobrazić sobie cięższe naruszenie obowiązków wobec pracowników niż niewypłacenie im należnego wynagrodzenia – komentuje dla „GW” Mariusz Włodarczyk, przewodniczący „Solidarności” w Praktiker Polska.
Spojrzenie na zapisy Kodeksu Pracy pokazuje, że pracownicy mieli prawo zerwać umowy.

art. 55 Kodeksu Pracy isap.sejm.gov.pl

Praktiker przestał płacić pracownikom wiosną tego roku, po tym jak spółka popadła w finansową zapaść. Władze oświadczyły załodze, że są problemy z płynnością i w związku z tym część z zatrudnionych nie dostanie pensji. Część placówek sieci została zamknięta.

Exit mobile version