Site icon Portal informacyjny STRAJK

Marsz przeciwko rasizmowi w Warszawie

Jak zapowiadaliśmy na portalu, ulicami stolicy przeszedł dzisiaj marsz pod hasłem „Powiedz Nie Rasizmowi”. Odbył się  z inspiracji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacja Rasową.

www.facebook.com/434603396743155/photos/Johnbob&sophieart

Kilkuset uczestników marszu protestowało przeciwko wzbierającej w Polsce fali ksenofobii i rasizmu. Hasła niesione przez demonstrantów głosiły: „Rasizm żegnamy, uchodźców zapraszamy”, „Jedna rasa, ludzka rasa”, „Imigracja nie jest zbrodnią”, „Stop rasizmowi i islamofobii”. Organizator – Koalicja Zjednoczeni przeciwko Rasizmowi to porozumienie wielu organizacji, wśród których znajdują się tak znaczące jak Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak też partie polityczne Razem i Zieloni. Demonstracja przeszła przez centrum stolicy, zatrzymując się na dłuższą chwilę przed Pałacem Prezydenckim, przypominając Andrzejowi Dudzie jego patronat nad Marszem Niepodległości, podczas którego rasistowskie i ksenofobiczne hasła były na porządku dziennym.

– W Polsce powoli każda osoba, która ma trochę ciemniejszy kolor skóry boi się chodzić po ulicy – mówiła podczas swojego wystąpienia Justyna Samolińska z partii Razem. –  Osoby, które czują się sfrustrowane z powodu, że mało zarabiają i mają trudną sytuację mieszkaniową, zamiast szukać wroga tam, gdzie on faktycznie jest, szukają go w jakimś mitycznym uchodźcy. Nie znajdziemy rozwiązania, jeśli ludzie nie zaczną organizować się wokół realnych problemów, które dziś mają – podkreślała.

Według raportu Europejskiej Komisji przeciw Rasizmowi i Nietolerancji z 2015 r. w ciągu ostatnich 5 lat w Polsce nic się nie poprawiło, jeśli chodzi o nienawiść na tle rasowym i  ksenofobię w mediach, internecie i przestrzeni publicznej. Autorzy raportu podkreślali, że ataki na tle rasowym mają najczęściej antysemicki charakter, ale też skierowane są przeciwko Niemcom i Rosjanom, a ostatnio celem mowy nienawiści stali się muzułmanie.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony w 1966 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upamiętnienia wydarzeń z 21 marca 1960 r., kiedy południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji w Sharpeville, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu.

Exit mobile version