Site icon Portal informacyjny STRAJK

Nauczyciele nie walczą samotnie. Poparcie od uczniów, rodziców, innych pracowników

fot. Małgorzata Kulbaczewska-Figat

Strajk nauczycieli, który rozpoczął się dzisiaj, ma ogromne znaczenie dla polskiej oświaty. Sami protestujący podkreślają, że stawką są nie tylko podwyżki, ale i to, czy uratowany zostanie prestiż zawodu, a więc – czy w perspektywie kilkunastu lat będą w ogóle chętni do pracy z dziećmi. Tym bardziej budujący jest fakt, że nauczyciele nie są w walce sami.

Postulaty nauczycieli za całkowicie zasadne uważa poważna część rodziców – taki obraz rysuje się z doniesień lokalnych mediów z całego kraju. W części strajkujących placówek pojawiły się nawet plakaty i banery zapewniające o tym, że rodzice wychowanków stoją murem za pedagogami.

– Tak niskie zarobki nie mogą być akceptowane zarówno przez nauczycieli, jak i przez rodziców, których dzieci korzystają z pracy tak źle zarabiającej grupy zawodowej. Dlatego decyzja o tym, że solidaryzujemy się z nauczycielami była oczywista – mówi członek Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Rodziców w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”. Kilkadziesiąt osób, głównie rodziców, było również pod siedzibą MEN w ostatnią sobotę. Ich przesłanie było jasne: nie będzie dobrej edukacji dla dzieci, jeśli nauczyciele będą zarabiali niewspółmiernie do wykształcenia i kwalifikacji.

– Jesteśmy przekonani, że spełnienie postulatów nauczycieli będzie sprawiedliwe i adekwatne do nakładu ich pracy i czasu poświęcanego dzieciom i stanie się początkiem odbudowywania prestiżu tego trudnego i szlachetnego zawodu. Wszyscy dobrze wiemy, że od tego, jaka będzie edukacja dzieci i młodzieży zależy nie tylko ich przyszłość, ale i kształt naszego społeczeństwa za kilka lat. A bez dobrze funkcjonującej szkoły nigdy tak naprawdę nie zbudujemy nowoczesnego państwa – piszą z kolei autorzy profilu Jesteśmy z nauczycielami.

Podobnie uczniowie – po mediach społecznościowych od kilku dni krążą zdjęcia uczennic i uczniów w różnym wieku, którzy noszą np. przypinki, symbol solidarności z protestującymi.

Już kilka dni temu poparcie dla szykujących się do protestu szkół wyraził także Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego, który współprowadził zakończony zwycięstwem pracowników spór zbiorowy w PLL LOT. – Pierwszy dzień euforyczny. Potem naciski i hejt się zwiększą. Pamiętajmy o nauczycielach także w kolejnych dniach, bo każdy nastepny będzie dla nich gorszy! – zachęcają do wspierania protestu doświadczeni pod tym względem pracownicy i pracownice linii lotniczej, którzy na przełomie października i listopada prowadzili protest pod siedzibą LOT-u.

Nie tylko związek zawodowy personelu LOT jest z nauczycielami – podobne oświadczenia wydała Komisja Dziennikarzy i Dziennikarek w strukturze związku Inicjatywa Pracownicza. Aktywiści i aktywistki bojowego związku zawodowego organizowali wczoraj pikiety poparcia dla nauczycieli.

Plakaty z wyrazami wsparcia dla pedagogów pojawiły się także na licznych placówkach kultury w całym kraju. Ich pracownicy świetnie rozumieją, jak ważna dla społeczeństwa jest edukacja.

Nie mogło zabraknąć wyrazów poparcia także od polityków lewicy. Partia Razem od dawna alarmowała o złej sytuacji polskich pedagogów i innych pracowników szkół, brała udział w protestach pod MEN. Dziś jednoznacznie opowiada się po stronie walczących nauczycieli.

– Życzymy Wam jak najwięcej solidarności. Tej międzyludzkiej, pisanej przez małe „s”. Walczcie do zwycięstwa! Zasługujecie na nie Wy i zasługuje na nie polska edukacja – czytamy na oficjalnym profilu partii.

Wyrazy wsparcia dla nauczycieli znalazły się również na twitterowym profilu Roberta Biedronia. Lider Wiosny przypomniał niektóre wypowiedzi Beaty Szydło, oczywiście jeszcze z czasów, gdy PiS nie był u władzy, dotyczące nauczycieli i wsłuchiwania się w głos obywateli. Obecna wicepremier, która w ostatnich dniach składała nauczycielskim związkom kuriozalne propozycje „rozwiązania konfliktu”, obiecywała swojego czasu pracę na rzecz przywrócenia godności zawodu nauczyciela i przyznania pedagogom adekwatnych zarobków.

Exit mobile version