Site icon Portal informacyjny STRAJK

PE: rezolucja przeciw nierównościom płacowym kobiet i mężczyzn przegłosowana. PiS jej nie poparł

pixabay.com/pl/parlament-europejski-strasbourg-hpgruesen

Deputowani Prawa i Sprawiedliwości pokazali dziś w Parlamencie Europejskim swoje podejście do równości. Zgodnie zagłosowali przeciwko rezolucji wzywającej państwa członkowskie do walki ze zjawiskiem „Gender pay gap”, czyli nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.  PiS zaleca aby z nierównościami walczyć za pomocą ankiet sporządzanych przez dużych kapitalistów.

Po raz kolejny w tej kadencji europosłowie PiS zapisali czarną kartę w historii zgromadzenia. Podobnie jak wszyscy członkowie Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów nie poparli rezolucji, której celem jest zrównanie płac kobiet i mężczyzn. Przedstawiciel ich frakcji oświadczył, że proponowane w dokumencie rozwiązania tego problemu są niewłaściwe.

Rezolucja była wspólną inicjatywą frakcji Europejskiej Partii Ludowej, Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę i Zielonych. Za jej przyjęciem głosowało 493 europosłów, 82 było przeciw, a 79 wstrzymało się od głosu.

Według Komisji różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w wynagrodzeniu godzinowym w UE wynosi 16 proc.,  choć jest bardzo różna w poszczególnych państwach członkowskich, w których różnica w dochodach emerytalnych ze względu na płeć wynosi 37%.

W rezolucji Parlament Europejski zobowiązał nową przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do uczynienia „równości wynagrodzeń za taką samą pracę” podstawową zasadą nowej europejskiej strategii na rzecz płci, która zostanie przedstawiona w marcu. Posłowie chcą, aby strategia ta obejmowała wiążące przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń i różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, które będą mogły być zastosowane zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego.

Dodatkowo europosłowie chcą wyznaczenia jasnych celów i sposobów monitorowania w celu lepszego pomiaru postępów we wprowadzaniu rozwiązań na rzecz zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Wzywają również do przeglądu planu działania dotyczącego różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn do końca 2020 r., który wyznaczy jasne cele dla państw członkowskich w celu zmniejszenia różnic w ciągu najbliższych pięciu lat.

PE wzywa poszczególne państwa członkowskie UE do inwestowania we wczesną edukację i usługi opiekuńcze, a także w przyjazne dla rodzin rozwiązania w celu zapewnienia równego udziału kobiet w rynku pracy. Posłowie wzywają też do większej promocji przedsiębiorczości, przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki oraz edukacji cyfrowej dla dziewcząt od najmłodszych lat, aby zwalczać istniejące stereotypy edukacyjne i zapewnić kobietom dostęp do rozwijających się i dobrze płatnych sektorów.

Warto przypomnieć jaki pomysł na walkę z „gender gap pay” ma PiS. Partia chciałaby zobligować duże firmy do wypełniania ankiet dotyczących wynagrodzeń co dwa lata.

„Wprowadzimy także obowiązek publikowania przez największe firmy raportów o równości wynagrodzeń. Celem jest zapewnienie przejrzystości dochodów i podjęcie działań w celu zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. W przypadku największych rozbieżności pracodawcy będą musieli opracować plan działania na rzecz wyrównywania wynagrodzeń, w którym określą w jaki sposób planują zlikwidować różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” – to fragment programu PiS. Innych rozwiązań nie przewidziano.

Exit mobile version