W kraju, który przeznacza na ochronę zdrowia jedne z najmniejszych nakładów w OECD podczas epidemii głowa państwa dołączyła do akcji charytatywnej mającej na celu zbieranie środków na niedofinansowane szpitale. To stało się naprawdę.
Akcja i #hot16challenge2 nie przestaje zadziwiać. Wczoraj Janusz Korwin-Mikke dołączył do niej nawołując do zabijania i obcinania genitaliów osobom o poglądach lewicowych, dziś Andrzej Duda, prezydent tego kraju bez żadnego zażenowania dołączył do akcji i nominował szefa rządu, Mateusza Morawieckiego.
Duda przyznał, że przystąpił akcji z „lekkim przerażeniem”, gdyż nigdy nie rapował. Jego twórczość brzmi następująco:
„Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. To jest maj, nie pachnie Saska Kępa, może ktoś to gdzieś przewidział, ale wróżba raczej tępa. Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. Ostre niebo tu i teraz, ostra ziemia, ostry kurz. Wczoraj znika w nieostrości, jutro, dzisiaj, zaraz, już. Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. Ciepły wieczór bez ciemności, trawa, spokój, my i wy. My i wy. My to oni, oni – my. Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. Mocne ręce ratowników, wszyscy razem, chwała im”
„Niech muzyka nas łączy w dobrej sprawie! ” – skomentował swój występ Andrzej Duda na Twiiterze po czym nominował do kolejnych prób: Marylę Rodowicz, Sebastiana Karpiela-Bułeckę, Pectus, Golec uOrkiestrę oraz premiera Morawieckiego.
Do poniedziałek w ramach akcji #hot16challenge2 udało się zebrać półtora miliona złotych. Pieniądze te w całości mają być przeznaczone na pomoc lekarzom i szpitalom w walce z koronawirusem. Budżet NFZ wynosi ponad 100 mld złotych.
Średnia wydatków na zdrowie dla krajów OECD to 8,8 proc. PKB. Polska jest z 6,3 proc na 9. miejscu – od końca.
W czołówce państw, w których odsetek ten jest najwyższy są m.in. Szwajcaria – 12,2 proc. PKB, Niemcy i Francja – 11,2 proc., Szwecja – 11 proc., Japonia – 10,9 proc., Kanada – 10,7 proc., Dania – 10,5 proc., Belgia – 10,4 proc., Austria – 10,3 proc., Norwegia – 10,2 proc., Holandia – 9,9 proc., Wielka Brytania – 9,8 proc., Nowa Zelandia – 9,3 proc., Australia – 9,3 proc., Brazylia – 9,2 proc., Portugalia 9,1 proc., Finlandia – 9,1 proc., Chile i Hiszpania – 8,9 proc., Włochy – proc. 8,8.