W kraju, który przeznacza na ochronę zdrowia jedne z najmniejszych nakładów w OECD podczas epidemii głowa państwa dołączyła do akcji charytatywnej mającej na celu zbieranie środków na niedofinansowane szpitale. To stało się naprawdę.

Akcja i #hot16challenge2 nie przestaje zadziwiać. Wczoraj Janusz Korwin-Mikke dołączył do niej nawołując do zabijania i obcinania genitaliów osobom o poglądach lewicowych, dziś Andrzej Duda, prezydent tego kraju bez żadnego zażenowania dołączył do akcji i nominował szefa rządu, Mateusza Morawieckiego.

Duda przyznał, że przystąpił akcji z „lekkim przerażeniem”, gdyż nigdy nie rapował. Jego twórczość brzmi następująco:

„Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. To jest maj, nie pachnie Saska Kępa, może ktoś to gdzieś przewidział, ale wróżba raczej tępa. Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. Ostre niebo tu i teraz, ostra ziemia, ostry kurz. Wczoraj znika w nieostrości, jutro, dzisiaj, zaraz, już. Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. Ciepły wieczór bez ciemności, trawa, spokój, my i wy. My i wy. My to oni, oni – my. Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły. Mocne ręce ratowników, wszyscy razem, chwała im”

„Niech muzyka nas łączy w dobrej sprawie! ” – skomentował swój występ Andrzej Duda na Twiiterze po czym nominował do kolejnych prób:  Marylę Rodowicz, Sebastiana Karpiela-Bułeckę, Pectus, Golec uOrkiestrę oraz premiera Morawieckiego.

Do poniedziałek w ramach akcji #hot16challenge2 udało się zebrać półtora miliona złotych. Pieniądze te w całości mają być przeznaczone na pomoc lekarzom i szpitalom w walce z koronawirusem. Budżet NFZ wynosi ponad 100 mld złotych.

Średnia wydatków na zdrowie dla krajów OECD to 8,8 proc. PKB. Polska jest z 6,3 proc na 9. miejscu – od końca.

W czołówce państw, w których odsetek ten jest najwyższy są m.in. Szwajcaria – 12,2 proc. PKB, Niemcy i Francja – 11,2 proc., Szwecja – 11 proc., Japonia – 10,9 proc., Kanada – 10,7 proc., Dania – 10,5 proc., Belgia – 10,4 proc., Austria – 10,3 proc., Norwegia – 10,2 proc., Holandia – 9,9 proc., Wielka Brytania –  9,8 proc., Nowa Zelandia – 9,3 proc., Australia – 9,3 proc., Brazylia – 9,2 proc., Portugalia 9,1 proc., Finlandia – 9,1 proc., Chile i Hiszpania – 8,9 proc., Włochy – proc. 8,8.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. -Dlatego Ja nigdy nie miałem pretensji do ROSJAN -za jakiś KATYŃ albo za te wywózki na Ich Resocjalizację -pewnych Polaków -tysiącami na SYBERIĘ do Kazachstanu itd. -bo ROSJANIE -ONI -naprawdę dobrze wiedzieli -że ONI -wtedy mieli RACJĘ !!

 2. W Polsce możemy wydawać na ochronę zdrowia i 50% PKB ale zmieni to tylko jedno — książęta w latyfundiach czyli PAŃSTWO ordynatorzy w szpitalach będą zarabiać za nic nie robienie po 100 200 koła na miesiąc………

 3. Akcja cokolwiek durna.ale ci celebryci nie spadli z nieba.nie wyłonili się nagle z czarnej dziury.nia przeszli przez jakiś magiczny portal.pochodzą stąd i zostali wybrani spośród Polaków i przez Polaków.jeszcze brakuje żeby duda oblał się zimną wodą i nominował do tego swoją żonę.ale lepiej rapować niż zrezygnować z zakupu amerykańskiego szrotu.wtedy się jest cool.To tak samo infantylne jak klaskanie lekarzom.

 4. Szwecja – 11%.
  Nooo faktycznie jest się czym chwalić, szczególnie jeżeli za tą niewąską kasę ma się dostęp do 40% łóżek szpitalnych w stosunku do tej ,,biednej i niedoinwestowanej” Polski. Podobnie rzecz się ma z liczbami bezwzględnymi praktykujących specjalistów. We wszystkich kluczowych dziedzinach – mniej jak w Polsce.

  Zatem o co chodzi?
  Ano skoro aż taki dym w oczy puszcza się suwerenowi – to wiadomym jest jedno – chodzi o napchanie do pełna kieszeni fartuchów panów doktorów-ordynatorów-docentów-profesorów.
  Bo jak pokazuje przykład USA można przeznaczyć jeszcze kilkakrotnie więcej forsy na system ochrony zdrowia i… dostać mniej jak w Burkina Faso!
  A co! tak się kaszle! Grunt aby inwestorom systemu opieki zdrowotnej puchły konta na Kajmanach czy innym Cyprze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…