Site icon Portal informacyjny STRAJK

Personel Amazona znów się buntuje. Tym razem w Niemczech

Strajk goni strajk w centrach logistycznych amerykańskiego potentata. Bojowy związek zawodowy zrzeszający pracowników handlu i usług w RFN wezwał właśnie do czterodniowej odmowy pracy w kluczowym zakładzie na terenie Niemiec.

twitter.com

To będzie kolejna potyczka związku zawodowego Verdi z Amazonem. W przeszłości organizacja ta przeprowadziła kilkanaście strajków w centrach logistycznych giganta. Część z nich zakończyła się spełnieniem postulatów załogi. Jak będzie teraz? Strajk już się rozpoczął. W Bad Hersfeld w Hesji od pracy wstrzymało się ponad 500 zatrudnionych członków Verdi. Protest ma się zakończyć w niedziele, jednak w przypadku nie spełnienia żądań wyartykułowanych podczas sporu zbiorowego, związek nie wyklucza podjęcia kolejnych akcji strajkowych.

Jakie są oczekiwania pracowników? Chcą przede wszystkim normalizacji. Żądają aby Amazon dostosował wynagrodzenia w centrach logistycznych do stawek obowiązujących w ramach niemieckich układów zbiorowych. Płace w koncernie nadal są niższe od standardów wynegocjowanych przez związki zawodowe pracowników handlu wysyłkowego i detalicznego. Amazon twierdzi, że owe ustalenia nie dotyczą pracy w jego placówkach, wskazując, że funkcjonuje w branży logistycznej i stawki przekraczają normy określone w układach zbiorowych.
Kierownictwo niemieckiej filii koncernu twierdzi, że strajk nie ma większego wpływu na funkcjonowanie centrum w Bad Hersfeld. Firma zapewnia, że większość z 4 tys. członków personelu „pracuje normalnie”, a w pracy nie stawiło się 350 osób. Amazon nie podał jednak informacji dotyczących uczestników strajku włoskiego, polegającego na wolniejszym niż zwykle wykonywaniu obowiązków.
Strajk w  Bad Hersfeld jest kolejny punktem na mapie protestów przeciwko wyzyskowi w Amazonie. Podczas Czarnego Piątku pracownicy koncernu we włoskim Castel San Giovanni również odmówili pracy. W strajku wzięło udział ponoć nawet 2000 z 4000 zatrudnionych

Najczęściej sygnalizowanym problemem pracowników Amazona jest są: monotonia, nieustanne monitorowanie efektywności, długie dystanse pokonywane w czasie pracy (od 15 do 25 km) oraz ciągłą presję ze strony przełożonych. Amazon prowadzi również działania zniechęcające do wstępowania do związków zawodowych.

Z.
Exit mobile version