Strajk goni strajk w centrach logistycznych amerykańskiego potentata. Bojowy związek zawodowy zrzeszający pracowników handlu i usług w RFN wezwał właśnie do czterodniowej odmowy pracy w kluczowym zakładzie na terenie Niemiec.

twitter.com

To będzie kolejna potyczka związku zawodowego Verdi z Amazonem. W przeszłości organizacja ta przeprowadziła kilkanaście strajków w centrach logistycznych giganta. Część z nich zakończyła się spełnieniem postulatów załogi. Jak będzie teraz? Strajk już się rozpoczął. W Bad Hersfeld w Hesji od pracy wstrzymało się ponad 500 zatrudnionych członków Verdi. Protest ma się zakończyć w niedziele, jednak w przypadku nie spełnienia żądań wyartykułowanych podczas sporu zbiorowego, związek nie wyklucza podjęcia kolejnych akcji strajkowych.

Jakie są oczekiwania pracowników? Chcą przede wszystkim normalizacji. Żądają aby Amazon dostosował wynagrodzenia w centrach logistycznych do stawek obowiązujących w ramach niemieckich układów zbiorowych. Płace w koncernie nadal są niższe od standardów wynegocjowanych przez związki zawodowe pracowników handlu wysyłkowego i detalicznego. Amazon twierdzi, że owe ustalenia nie dotyczą pracy w jego placówkach, wskazując, że funkcjonuje w branży logistycznej i stawki przekraczają normy określone w układach zbiorowych.
Kierownictwo niemieckiej filii koncernu twierdzi, że strajk nie ma większego wpływu na funkcjonowanie centrum w Bad Hersfeld. Firma zapewnia, że większość z 4 tys. członków personelu „pracuje normalnie”, a w pracy nie stawiło się 350 osób. Amazon nie podał jednak informacji dotyczących uczestników strajku włoskiego, polegającego na wolniejszym niż zwykle wykonywaniu obowiązków.
Strajk w  Bad Hersfeld jest kolejny punktem na mapie protestów przeciwko wyzyskowi w Amazonie. Podczas Czarnego Piątku pracownicy koncernu we włoskim Castel San Giovanni również odmówili pracy. W strajku wzięło udział ponoć nawet 2000 z 4000 zatrudnionych

Najczęściej sygnalizowanym problemem pracowników Amazona jest są: monotonia, nieustanne monitorowanie efektywności, długie dystanse pokonywane w czasie pracy (od 15 do 25 km) oraz ciągłą presję ze strony przełożonych. Amazon prowadzi również działania zniechęcające do wstępowania do związków zawodowych.

Z.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. zacytuje fragment z filmu „jak się dostanie porządnie w %piz….%deczkę% to nie ma czasu na bunty”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

15 policjantów zaatakowało pracowników teatru w Zakopanem, starsza kobieta w szpitalu

Dziś przed godz. 7:00  koparki w asyście 15 policjantów i 15 ochroniarzy wynajętych przez …