Nasze autorki / nasi autorzy

wydawcaMaciej Wiśniowski

ur.1958, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat na Uniwersytecie Moskiewskim. Rusofil. Zawód wyuczony i wykonywany na stałe: dziennikarz. Zawody wykonywane okazyjnie: ochroniarz, sportowiec zawodowy, sprzedawca, instruktor, autor scenariuszy do filmów nagradzanych i nie, drugi reżyser, autor książki, tłumacz. Zainteresowania: życie, proszę państwa, życie. Praca: Krajowa Agencja Robotnicza, „Walka Młodych”, wydawnictwo, którego nazwy nie pamiętam, telewizja Superstacja, tygodnik „NIE”.

m.wisniowski@strajk.eu


 nowakPiotr Nowak

urodzony w Poznaniu w rocznicę lotu Gagarina. Dziennikarz, reportażysta, komentator polityczny. Marksista, były członek OZZ Inicjatywa Pracownicza. Zwolennik rekomunizacji nazw ulic. W 2014 roku opisał sprawę doktoratu szefa Business Centre Club Marka Goliszewskiego. Z królem polskiego biznesu wygrał potem na sali sądowej. W swoich reportażach często ukazuje starcie zwykłego człowieka z potężnymi siłami – władzy i kapitału

p.nowak@strajk.eu


Piotr Szumlewicz

(ur. 1976) – dziennikarz i związkowiec, absolwent socjologii i filozofii. Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Od wielu lat aktywny uczestnik negocjacji pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami i przedstawicielami władzy samorządowej oraz centralnej. Autor wielu opracowań dotyczących rynku pracy i polityki społecznej. Redaktor naczelny „Magazynu Dialogu Społecznego Fakty”, redaktor kwartalnika „Bez Dogmatu” i portalu www.lewica.pl, prowadzący program związkowy w Halo Radio. Autor książek „Niezbędnik ateisty” (2010), „Ojciec nieświęty” (2012), „Wielkie pranie mózgów” (2015) oraz współredaktor książek „Stracone szanse” Bilans transformacji 1989-2009” (2010) i „PRL bez uprzedzeń” (2011).


Wojciech Łobodziński

działacz antyfaszystowski, tłumacz i dziennikarz, student filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, przewodniczący Komisji Młodych Związkowej Alternatywy. Wicenaczelny pisma „Fakty – Magazyn Dialogu Społecznego”. Publikował w „Opinii Bieżącej”, „Bez Dogmatu”, „Vogule Poland” . Na łamach „Praktyki Teoretycznej” ukazało się współtworzone przez niego, pierwsze tłumaczenie na język angielski Edwarda Abramowskiego. Jego głównymi zainteresowaniami są teorie pracy i polityki. Pisze o świecie pracy i sprawach zagranicznych, w pracy naukowej poszukuje miejsca na nowe wielkie narracje mogące zmienić dotychczasowy porządek społeczno-ekonomiczny.

 


Dominik Pieniądz

(ur. 2000) – student historii i prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Marksista, dziennikarz, publicysta i działacz Komisji Młodych Związkowej Alternatywy. Publikował m. in.: w „Dzienniku Trybuna” i na portalu lewica.pl. Jego główne zainteresowania to historia wczesnej nowożytności i filozofia historii.

 


Bojan Stanisławski

ur. 1980 w Sofii; wydawca, publicysta, tłumacz i działacz lewicowy. Pod koniec lat 90 aktywny w Polskiej Partii Socjalistycznej, później blisko związany z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych. Publikował m. in. w „Przekroju”, „Trybunie”, „Bez Dogmatu”, „NIE”, „Przeglądzie”, „Tak po prostu”, „Kontrpropozycjach”, „Dlaczego”, a także na portalach lewica.pl, codziennikfeministyczny.pl, socjalizm.org i innych. Publikował również na zagranicznych portalach lewicowych ‒ china.org.cn, marxist.com, labournet.org i in. Współpracownik Global Independent Analytics. Korespondent Bułgarskiego Radia Państwowego w Polsce; autor wielu artykułów w bułgarskiej prasie głównego nurtu. Antykapitalista.

b.stanislawski@strajk.eu