Drugi dzień trwa strajk kontrolerów ruchu powietrznego na francuskich lotniskach. Pracownicy nie zgadzają się na redukcje etatów, a ich związek zawodowy zapowiada kolejne akcje protestacyjne.

Pas startowy lotniska Orly w Paryżu / wikipedia commons
Pas startowy lotniska Orly w Paryżu / wikipedia commons

Większość porty lotniczych we Francji nie obsługuje od niedzieli (20 marca) części połączeń. Największe utrudnienia występują na obu największych paryskich lotniskach: de Gaulle’a i Orly, a także w Lyonie, Marsylii, Nicei, Bordeaux i Beauvais. W tych miastach nie odbyło się jak dotąd 30-50 proc. zaplanowanych lotów. W halach odlotów koczują pasażerowie, którzy jednak, jak podaje dziennik „Libération”, „w większości ze zrozumieniem i życzliwością” odnoszą się do akcji strajkowej.

Sytuacja jest wynikiem braku porozumienia pomiędzy Generalną Dyrekcją Lotnictwa Cywilnego (DGAC), odpowiadającą za zatrudnienie kontrolerów, a reprezentującym ich interesy związkiem zawodowym UNSA. Przedmiotem sporu jest kwestia planowanego zmniejszenia zatrudnienia, które ma dotknąć aż 20 proc. z 4 tys. pracujących obecnie nawigatorów ruchu. UNSA nie zgadza się na zwolnienia, wskazując, że „wszystkie prognozy wskazują na istotne wzrosty perspektywiczne”, podważając w ten sposób argument dyrekcji o spadku ruchu na francuskich lotniskach w najbliższych latach.

Związkowcy zauważają również, że praca kontrolera jest coraz trudniejsza ze względu na przestarzały i wadliwy sprzęt, którego używają podczas pełnienia obowiązków. Według nich prowadzi to do „coraz częstszych awarii mających bezpośrednie konsekwencje w łańcuchu bezpieczeństwa”. Zdaniem UNSA dyrekcja krajowego lotnictwa powinna niezwłocznie zainwestować w nowsze technologie.

Strajk ma się zakończyć dziś wieczorem, jednak w przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami konfliktu, akcja może zostać powtórzona w kwietniu. Poprzedni raz kontrolerzy przerwali swoją pracę w styczniu br.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…