W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej na Ziemi Radomszczańskiej.

Rajd został zorganizowany z okazji 81. rocznicy powstania oddziału GL im. Bema (następnie 3 Brygady AL). Marsz, jak deklarują uczestnicy i organizatorzy, jest przeciwwagą dla propagandy historycznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczestnicy wydarzenia przejechali trasę długości 54 kilometrów, która rozpoczęła się pod ZSCKR w Dobryszycach. Odwiedzili m.in. stację kolejową w Dobryszycach, która została zaatakowana w lipcu 1943 roku przez partyzantów GL, zatrzymali się również przy grobie łącznika Armii Ludowej zabitego przez Niemców przy ulicy Jałowcowej w Radomsku. Trasa wiodła obok domu, w którym zamieszkiwał lekarz pomagający partyzantom, a także przez most nad Wartą, w którego okolicy oddział Stanisława Olczyka „Garbatego” zaatakował niemiecki konwój.

Rajd rowerowy zwieńczyła wizyta na stacji kolejowej Widzów-Teklinów, gdzie kilkukrotnie wykolejane były pociągi z załogą i amunicją hitlerowską jadącą na front wschodni. W drodze powrotnej uczestnicy rajdu zatrzymali się przy pomniku upamiętniającym mieszkańców wsi Pieńki Szczepockie zamordowanych za pomoc partyzantom GL. Rajd jest wydarzeniem cyklicznym odbywającym się co roku, była to jego druga edycja. Organizatorem jest Stowarzyszenie Historia Czerwona.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…