Tzw. „Konwój Wolności” to demonstracja przeciwko obowiązkowi szczepień dla kierowców ciężarówek przekraczających granice Kanady. Setki kierowców wjechało swoimi ogromnymi ciężarówkami do stolicy Kanady, Ottawy, aby zaprotestować przeciwko wprowadzeniu przez premiera Justina Trudeau wymogu szczepionki COVID-19 wymaganej przy przekraczaniu granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Tak zwany „Konwój Wolności” – przybywający ze wschodu i zachodu – rozpoczął się jako rajd przeciwko wymogowi szczepionki dla transgranicznych kierowców ciężarówek, ale przekształcił się w demonstrację przeciwko nadmiernemu zasięgowi rządu w czasie pandemii z silną antyszczepionkową nutą.

Na ponad dwie godziny przed oficjalnym rozpoczęciem protestu w sobotę, ulice centrum Ottawy były wypełnione ciężarówkami, a głośne, nieprzerwane trąbienie dziesiątek klaksonów wypełniało powietrze – relacjonuje dziennikarz agencji prasowej AFP.”Chcę, żeby to wszystko się skończyło, te środki są nieuzasadnione” – powiedział jeden z protestujących, 31-letni biznesmen Philippe Castonguay, przed budynkiem parlamentu.

Niewielu nosiło maski, ale wielu miało kominiarki, ponieważ temperatura z wiatrem wynosiła minus 21 stopni Celsjusza. Do końca dnia spodziewanych było około 2,700 ciężarówek, powiedziało źródło w rządzie federalnym. Gwałtowna retoryka używana przez niektórych organizatorów w mediach społecznościowych w okresie poprzedzającym protest zaniepokoiła policję, która pojawiła się w komplecie.

Trudeau i jego rodzina opuścili dom, w którym mieszkają w centrum Ottawy z powodu obaw o bezpieczeństwo, jak podała telewizja CBC. W piątek Trudeau powiedział Canadian Press, że jest zaniepokojony możliwą przemocą związaną z demonstracją. Wcześniej w tym tygodniu powiedział, że konwój reprezentuje „małą, skrajną mniejszość”, która nie reprezentuje poglądów Kanadyjczyków.

Konserwatywny członek parlamentu Michael Cooper rozdawał w sobotę kawę protestującym. Ruch protestacyjny otrzymał w czwartek poparcie od założyciela Tesli i SpaceX Elona Muska, który napisał na Twitterze: „Kanadyjscy kierowcy ciężarówek rządzą”. Canadian Trucking Alliance, główna grupa branżowa, powiedziała, że „zdecydowanie nie aprobuje” zgromadzenia w Ottawie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…