Donalda Trumpa powitały na urzędzie prezydenta USA manifestacje protestacyjne w całym kraju. Organizatorki i organizatorzy szacują, że na Marsze Kobiet przyszło w całym kraju nawet 5 mln ludzi.

fot. Twitter

 

 

„Potrzebujemy prawdziwego przywódcy, nie marnego Twitterowca” czy „Hej ho, hej ho, Donald Trump musi odejść” to tylko niektóre hasła, które wznosili uczestnicy i uczestniczki protestów. Nazwano je Marszami Kobiet, ponieważ impulsem do zwołania demonstracji i wieców był skandaliczny stosunek do kobiet, z jakim Donald Trump nie krył się przez całą kampanię. Właśnie kobiety dominowały liczebnie podczas manifestacji, chociaż wielu z nich towarzyszyli partnerzy i dzieci. Nie tylko jednak kwestia mizoginii oburzała maszerujące i maszerujących. Przypominano również, jak nowy prezydent USA traktował muzułmanów, Meksykanów, wszystkich migrantów, jak obrażał niepełnosprawnych i szydził z działaczy broniących środowiska. Niektóre starsze uczestniczki wspominały atmosferę i hasła z protestów przeciwko wojnie w Wietnamie i podkreślały, że nie mogą uwierzyć, że wiele lat później nadal zachodzi konieczność ich wznoszenia.

Według Agencji Reutera jest prawdopodobne, że na najważniejszym z protestów, Marszu Kobiet w Waszyngtonie, zebranych było więcej, niż dzień wcześniej na inauguracji prezydenckiej Trumpa. Z pewnością zaś przewidywana pierwotnie liczba 200 tys. manifestantek i manifestantów okazała się zbyt skromna. Ponadto organizatorzy twierdzą, że na marsz w Los Angeles przyszło 750 tys. osób (tu policja zgadza się, że było na pewno ponad pół miliona), w Nowym Jorku – 600 tys. (zdaniem władz miasta 400 tys.), w Denver, Bostonie i Chicago – po 200 tys. W ostatnim z wymienionych miast sensacyjnie wysoka frekwencja zmusiła pomysłodawców do zmiany koncepcji protestu i zorganizowania stacjonarnego wiecu zamiast przemarszu. Solidarnościowo z Amerykankami manifestowały kobiety w 670 miastach świata, w tym w Warszawie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…