Rada Praw Człowieka ONZ opublikowała dziś w Genewie listę 112 przedsiębiorstw, które prowadzą interesy z nielegalnymi koloniami żydowskimi na palestyńskich ziemiach okupowanych. „Wiem, że ten temat budzi kontrowersje, lecz wszystko w tym dokumencie opiera się na faktach” – powiedziała Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. Okazuje się, że na izraelskim bezprawiu i palestyńskiej tragedii zarabia wielu ludzi, w tym znane spółki i koncerny.

Chilijka Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz Praw Człowieka ONZ. wikimedia

Opublikowana dziś lista jest skutkiem rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ z 2016 r., która wymagała „bazy danych wszystkich przedsiębiorstw zaangażowanych w działalność związaną z nielegalnymi koloniami na palestyńskich terytoriach okupowanych”. Komunikat precyzuje, że „lista nie stanowi części żadnego procesu prawnego lub para-prawnego”, gdyż Izrael obawia się, że stanie się ona podstawą do bojkotu firm w niej wymienionych.

Wśród nich są pierwszoplanowe spółki, jak Airbnb, Alstom, Booking.com, Puma, Altice Europe, Volvo, Caterpillar, czy Motorola Solutions. 94 firmy z tej listy mają siedziby w Izraelu, a 18 pozostałych mieści się w sześciu różnych krajach. Ogółem, inspektorzy ONZ sprawdzili ponad 300 przedsiębiorstw, z czego na liście zostało 112: każde z nich łamie postanowienia rezolucji ONZ prowadząc zakazaną działalność wspólnie z okupantami.

Palestyńczycy bardzo ucieszyli się z publikacji listy, wielokrotnie opóźnianej: „Publikacja listy przedsiębiorstw operujących w koloniach jest zwycięstwem prawa międzynarodowego i naszych wysiłków dyplomatycznych, by wysuszyć źródła systemu kolonialnego wcielonego przez nielegalne kolonie na okupowanej ziemi palestyńskiej.” Natomiast zdaniem rządu Izraela lista jest „bezwstydnym poddaniem się krajom i organizacjom międzynarodowym wrogim Izraelowi”. Państwo żydowskie nie ma zamiaru wstrzymywać zaboru Palestyny, ni rezygnować z polityki apartheidu.

Zdaniem międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka Human Rights Watch, publikacja listy „powinna być ostrzeżeniem dla wszystkich przedsiębiorstw: robienie interesów z nielegalnymi koloniami sprowadza się do pomocy w zbrodniach wojennych”.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…