Szok w Stanach Zjednoczonych po gwałcie na kobiecie dokonanym przy całkowitym braku reakcji pasażerów pociągu z Filadelfii. Większość z nich filmowała scenę i nikt w tym czasie nie zawiadomił policji. „Ludzie mieli telefony w rękach, będąc świadkami brutalnego przestępstwa, i przez 6 minut (tyle trwał gwałt) nikomu nie przyszło do głowy, żeby zadzwonić, tylko filmowano” – mówił Thomas Nestel III, miejscowy szeryf.

 

Podejrzany o ten gwałt, 35-letni Fiston Ngoy, molestował swoją współpasażerkę już kilkadziesiąt minut wcześniej, macał jej pierś, pośladki itd., lecz nie potrafiła się od niego uwolnić. Mężczyzna w końcu zdarł z niej ubranie i zgwałcił w obecności całego wagonu pasażerów, którzy tylko patrzyli i rejestrowali. Każdy sądził, że kto inny zajmie się zgłoszeniem i przypisywał sobie rolę dokumentalisty, a może  chodziło o jakieś zbiorowe, niezdrowe podglądactwo, zastanawiają się media.

„Każdy, kto siedział w tym pociągu powinien obejrzeć się w lustrze i zapytać dlaczego nie interweniował, dlaczego nic nie zrobił?” – grzmiał w telewizji Timothy Bernhardt, komisarz policji z Filadelfii – „Jestem skonsternowany przez ogólny brak pomocy tej kobiecie.” Policja uważa, że gdyby gwałciciel natrafił na jakąś przeszkodę, np. w postaci jakiejś interwencji pasażerskiej, można było dramatu uniknąć.

Wydarzenie stało się okazją do roztrząsania roli portali społecznościowych i smartfonów w życiu Amerykanów, oraz natury poczucia rzeczywistości. Wielu filmowało z myślą o portalach i innych platformach komunikacji internetowej. Policja ma zamiar odszukać wszystkich takich nadawców. Sprawa zainteresowała wielu socjologów i psychologów społecznych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…