36 osób wciąż przebywa w hamburskich aresztach po tym, jak policja urządzała łapanki po demonstracjach przeciwko szczytowi G20. 7 stycznia pod ambasadą RFN odbędzie się pikieta zorganizowana przez środowiska anarchistyczne. 

.facebook.com/czarnateoria

„Szczyt G20 dobiegł końca, ale nasza walka o lepszy świat bez wojen, wyzysku, opresji i więzień, trwa!” – czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku. Podczas pikiety organizatorzy będą się domagać uwolnienia wszystkich zatrzymanych, którzy, ich zdaniem, przetrzymywani są bezprawnie.

Ponad połowa przetrzymywanych osób pochodzi z zagranicy. Wśród nich jest jeden Polak. Jak podają niemieckie media „Stanisławowi B. prokuratura nie zarzuca ani zranienia kogoś, ani też ataku na kogoś”. Polski student wysiadł na przystanku Dammtor w pobliżu uniwersytetu, gdzie został wylegitymowany przez policję. Został zatrzymany, ponieważ w plecaku miał gaz pieprzowy, co w Niemczech według ustawy o zgromadzeniach podlega karze. Także on przebywa w gmachu więzienia w Billwerder. Według opinii prawników on może liczyć na wyrok z zawieszeniem, ponieważ nigdy nie był karany ani w Niemczech ani w Polsce.

Kontrowersyjne są również podstawy zatrzymania innych osób. W sprawie większości z nich policja nie jest stanie udowodnić udziału w bezpośrednich starciach z policją. Pojawia się sformułowanie „psychologiczne wspieranie przemocy”, co w praktyce oznacza, że taka osoba po prostu znajdowała się w miejscu, gdzie trwały zamieszki.

Protest odbędzie się 7 sierpnia pod Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec przy ul. Jazdów 12.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Tu nie ma co owijać w bawełnę tylko trzeba demonstrować wprost pod hasłami „Uwolnić więźniów politycznych”, najlepiej napisanych w kilku językach.
    Poza tym widać, że demokracja w Niemczech staje się coraz bardziej fasadowa, a coraz większa część społeczeństwa nie ma w parlamencie żadnej swojej reprezentacji politycznej. Pomału to może stawać się groźne i trzeba bić na alarm póki jeszcze jest czas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…