Prezydent Andrzej Duda w środę podpisał ustawę, zgodnie z którą osoby powyżej 75. roku życia będą bezpłatnie otrzymywać niektóre leki. Ich wykaz ma się pojawić we wrześniu.

Od września część leków dla osób powyżej 75. roku życia ma być darmowa/wikimedia commons
Od września część leków dla osób powyżej 75. roku życia ma być darmowa/fot. Wikimedia Commons

Darmowe leki dla seniorów to jeden ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z podpisaną właśnie przez prezydenta nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (należy do nich mleko dla niemowląt czy żywność dla diabetyków) oraz wybrane wyroby medyczne będą otrzymywane bezpłatnie przez osoby powyżej 75. roku życia. Nie wiadomo jeszcze, jak długa będzie lista i co konkretnie się na niej znajdzie – z pewnością trwa w tej chwili ostra walka pomiędzy lobbystami farmaceutycznymi; wybrane preparaty z pewnością znacznie zyskają na popularności. Jak wynika z zapowiedzi ministra Radziwiłła, w przypadku ustawy nie ma być respektowana zasada refundacji najtańszego preparatu z daną substancją czynną, tak jak to się dzieje w tej chwili, tylko „najlepszego”. Nieznane są jednak mechanizmy, według których dokonany będzie wybór. Wszystkie medykamenty mają być związane z leczeniem wieku podeszłego.

Receptę na bezpłatne leki będzie mógł wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz niektóre pielęgniarki, a także osoby niepracujące, które zachowały prawo do wykonywania zawodu, wystawiający ją dla siebie bądź najbliższej rodziny. Według Prawa i Sprawiedliwości skutki ustawy, także te finansowe będą pozytywne – ograniczona zostanie hospitalizacja osób starszych, które obecnie nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniego leczenia ze względu na koszty leków, poprawi się też ogólna kondycja seniorów.

Koszty finansowania leków w latach 2016-2025 mają się zmieścić w 8,3 mld zł; w 2016 wydatki mają wynieść 125 mln zł. Biorąc pod uwagę fakt, że osób powyżej 75. roku życia jest w Polsce 2,7 mln, średnio każda z nich oszczędzi miesięcznie 3 zł i 86 gr. Andrzej Duda podpisując ustawę zastrzegł, że w sytuacji, w której nie uda się zmieścić w planie finansowym, lista darmowych preparatów będzie ograniczana na bieżąco.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Andrzej Duda podpisując ustawę zastrzegł, że w sytuacji, w której nie uda się zmieścić w planie finansowym, lista darmowych preparatów będzie ograniczana na bieżąco” Nie lepiej od razu ograniczyć listę do arszeniku? 3,86 zyli za pastylkę chyba wystarczy?

    1. Powinna wystarczyć zwykła żółć, którą wylewa się na rodaków niesłusznych poglądów zwłaszcza. Ogłosić darmową zbiórke.

  2. Nareszcie ktoś zadbał o emerytów. Ekstra podwyżka emeryrury w przyszłym roku o 5 zlociszy przy deflacji i do tego jeszcze 8 złotych i 30 groszy na leki. Prawdziwy patriota nie powinien w tej sytuacji udawać, że jest chory. Jak mozna przypuścic, że jakis chory tak dług żyje. Po osiągnieciu wieku 75 lat wszyscy powinni od ręki otrzymywać swiadectwo zdrowia, poczynając od moralnego.

  3. To znaczy, że darmowe mleko dla niemowląt, będą mogły otrzymać niemowlęta po ukończeniu 75. roku życia?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…