Według ekspertów ONZ, zajmujących się kwestiami wolności słowa i zgromadzeń, sytuacja w Stanach Zjednoczonych stanowi zagrożenie dla tych praw. Od czasu objęcia władzy przez Donalda Trumpa aż 19 stanach wprowadzono regulacje, które mogą ograniczać obywateli.

Policja aresztuje starszą rdzenną Amerykankę podczas protestu przeciw Dakota Pipeline/facebook.com

– Zaczynając od ruchu Black Lives Matter, przez protesty ekologów i rdzennych Amerykanów wokół ropociągu Dakota Access Pipeline po Marsze Kobiet: wszystkie te protesty są jednoznacznie pokojowe i obywatele mają prawo brać w nich udział – tłumaczą Maina Kiai i David Kaye, eksperci ONZ ds. praw człowieka. Tymczasem w wielu stanach, zwłaszcza tych rządzonych przez partię republikańską, dochodzi do kolejnych ograniczeń prawa do zgromadzeń i demonstrowania swoich poglądów – wszędzie dzieje się to pod płaszczykiem troski o bezpieczeństwo publiczne. Stało się tak m.in. w Indianie, Arkansas, na Florydzie, w Georgii, Iowa, Michigan czy Missouri. W Kolorado, Północnej Dakocie i Oklahomie, zdaniem ekspertów ONZ, prawo dot. zgromadzeń zmieniono specjalnie po to, żeby wyciszyć protesty wokół niszczącego środowisko ropociągu. W zeszłym miesiącu ciężkozbrojna policja weszła na teren miasteczka namiotowego przeciwników Dakota Pipeline.

W Missouri wprowadzono przepis, według którego za „niezgodne z prawem naruszenie ruchu drogowego” można usłyszeć wyrok nawet 7 lat pozbawienia wolności, w Minnesocie karalny staje się udział w demonstracji, podczas której doszło do jakichkolwiek aktów przemocy – nawet jeśli zgromadzenie było legalne, a dana osoba nie popełniła żadnego wykroczenia.

– Decyzja jednej osoby, żeby stosować przemoc, nie może skutkować naruszaniem prawa innych osób do wolności słowa i pokojowego demonstrowania swoich poglądów – tłumaczą eksperci ONZ. Według nich nowe przepisy w prosty sposób prowadzą do kryminalizacji demonstracji publicznych jako takich.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A gdy onegdaj laureat pokojowej Nagrody Nobla, Obama, rozprawiał się z „ruchem oburzonych”, to wolność była niezagrożona? A czy na prowincji USA wolność słowa i działania w ogóle kiedykolwiek w XX w. zaistniała?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…