Uwielbiany przez liberałów całego świata premier Justin Trudeau dał do zrozumienia, że jego kraj będzie dalej handlował bronią z najbardziej zbrodniczym bliskowschodnim reżimem. Światowy rozgłos wokół sprawy morderstwa emigracyjnego dziennikarza krytykującego Saudów niczego nie zmienia. Trudeau tłumaczy, że niewywiązanie się z kontraktów na dostawę uzbrojenia dla Rijadu kosztowałoby zbyt wiele “kanadyjskich podatników”.
Premier Kanady oświadczył, że wstrzymanie sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej, coraz bardziej krytykowanej za swoje zbrodnie, jest “bardzo trudne”. Jeżeli rząd Trudeau zawiesiłby handel z Rijadem, dla państwa kanadyjskiego oznaczałoby to konieczność zapłacenia AS kary w wysokości 1 mld dolarów kanadyjskich (800 mln USD).
Wydaje się, że zdaniem Trudeau zyski z krwawego biznesu powinny płynąć do kanadyjskich kapitalistów, podczas gdy straty z tego tytułu powinni ponosić zwykli obywatele.
– Nie chcę zostawiać kanadyjczyków z miliardowym długiem do spłacenia. Nadal zamierzamy postępować tak jak trzeba – poinformował Justin Trudeau, każąc się jedynie domyślać światowym mediom, co może oznaczać enigmatyczne sformułowanie “postępować tak jak trzeba”.
Wątpliwości wokół kanadyjskich kontraktów na broń dla Saudów trapią opinię publiczną od dawna. Dotychczas miały związek z drastycznym łamaniem praw człowieka w Arabii Saudyjskiej i z coraz bardziej oczywistymi zbrodniami wojennymi, jakich Rijad dopuszcza się w Jemenie. Ostatnio jednak uwaga świata skupiona jest na sprawie morderstwa Dżamala Chaszodżiego, dziennikarza pochodzącego z AS, który pisał dla Wall Street Journal, krytykował reżim pustynnego królestwa i został zamordowany po wizycie w saudyjskim konsulacie w Stambule.
Kanadyjski przywódca odpowiadał już wcześniej na wątpliwości dotyczące słuszności handlu bronią z Rijadem, który najprawdopodobniej stoi za zabójstwem Chaszodżiego. Trudeau mówił wówczas, że jest “poważnie przejęty” morderstwem na dziennikarzu, a jednocześnie zasugerował, że sprzedaż będzie trwać, bo jego rząd “dotrzymywał dotychczas umowy”, a poza tym“starannie pilnuje, by wszystkie kanadyjskie wymogi i przepisy były respektowane [przez Saudów]”. Nie zapomniał przy okazji podkreślić, że Kanada “stoi twardo” na gruncie zasady obrony praw człowieka na całym świecie. Czas pokaże, czy przyjdzie mu zapłacić politycznie za swoją hipokryzję.
Kontrakt, o którym mowa, obejmuje dostarczenie Arabii kanadyjskich pojazdów opancerzonych z uzbrojeniem przeciwczołgowym o łącznej wartości 15 mld dolarów kanadyjskich (12 mld USD). Został zawarty przez poprzedni konserwatywny rząd Kanady. Zyski branży zbrojeniowej pozostają więc “święte” dla całej kanadyjskiej klasy politycznej, niezależnie od barw partyjnych. Dowodzi to ścisłego związku biznesu zbrojeniowego z kanadyjskich systemem politycznym.
Niektórzy zachodnioeuropejscy partnerzy handlowi Arabii Saudyjskiej zaczynają się “łamać” po morderstwie na Chaszodżim, bo decyzję o wycofaniu się ze sprzedaży broni podjęły Niemcy. Kanclerz Angela Merkel uznała: – Musimy jak najszybciej wyjaśnić, co się dokładnie stało.
Francja na razie milczy. Tymczasem po raz pierwszy w związku z zabójstwem dziennikarza krytycznie o AS wypowiedział się Donald Trump: – To jest najgorszy przykład tuszowania sprawy w historii. Zupełnie to spaprali – uznał prezydent USA. Do tej pory Stany Zjednoczone bezkrytycznie wspierali królestwo Saudów amerykańskim uzbrojeniem w wojnie jemeńskiej, chociaż Departament Stanu doskonale wiedział o zbrodniach wojennych Rijadu.
W Turcji toczy się obecnie dochodzenia w sprawie zabójstwa Chaszodżiego. Prezydent Recep Erdogan poinformował, że morderstwo nie miało charakteru przypadkowego, a było planowane od dawna. Nie oświadczył wprost, że wina leży po stronie saudyjskiej władzy, natomiast niektóre tureckie media donoszą, że za zbrodnią stał sam następca tronu książe Mohammed ben Salman, i że są na to dowody.
Sam książe oświadczył, że AS będzie wspólnie z Turcją pracować nad wyjaśnieniem sprawy. Oficjalna saudyjska wersja wydarzeń jest obecnie taka, że Chaszodżi zginął po tym, jak wdał się w bójkę na terenie konsulatu w Stambule. Nie trzeba dodawać, że media całego świata kpią z tego stanowiska.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…
Super. I to jest esencja demokracji, wolności i praw człowieka (dlatego od lat piszę i mówię o tzw.prawach człowieka, gdyż ta humanistyczna, uniwersalna zasada jest sprowadzona do maczugi, traktowanej wybiórczo i w zależności do zapotrzebowania polityczno- imperialnego, którą się okłada rywali, przeciwników, konkurentow etc – lub tych których za takowych aktualnie się uzna). Skripal i Khashoggi – i cisza w temacie (może panie i panowie politycy – ciszej o tych tzw.prawach człowieka bo cynizmu i nihilizmu – by nie mówić grubszymi słowami – nie da się już wytrzymać). Uczciwiej jest mówić otwarcie o interesach, strefach wpływu silniejszych i większych, o możliwościach powiększania kapitału,, o kasie itd. Tak jak w puencie kultowego filmu „Va-bank I” mówi kasiarz Kwinto (Machulski senior): >uczciwiej jest kraść jako złodziej, niz jako prezes, polityk……..<. .Więc Panowie Politycy Zachodu – ciszej nad tą trumną (tzw. już "praw człowieka").
Bardzo dobrze prawisz Radosławie S. Czarnecki!
Dorzucę jeszcze swoją uwagę: otóż brzydzi mnie „oburzenie” „wolnego świata” z powodu śmierci jednego dziennikarza, podczas gdy nie zauważają codziennej śmierci tysięcy ludzi -szczególnie w Jemenie, ale nie tylko tam – spowodowanych przez sojuszników „wolnego świata” Saudytów.