Tę spektakularną akcje zorganizował związek zawodowy dokerów (ILWU) na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, na Hawajach oraz w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, liczący 34 tysiące członków.
Akcja powstrzymania się od pracy na 8 godzin w 29 portach Zachodniego Wybrzeża była kontynuacją podobnego zatrzymania pracy 16 czerwca na symboliczne 9 minut – tyle, ile trwało zabijanie George’a Floyda przez policjanta w Minneapolis.
„(…) nasz naród, w następstwie morderstwa George’a Floyda, skupia się na sposobach zaradzenia trwającej, systemowej niesprawiedliwości rasowej. (…) Tysiące dokerów przestanie pracować na pierwszej zmianie 19 czerwca 2020 r., aby pokazać swoje zaangażowanie w sprawę równości rasowej i sprawiedliwości społecznej”, mówił przed uroczystościami przewodniczący ILWU Willie Adams.
Związek zawodowy Dokerów Zachodniego Wybrzeża ma długą tradycję walki z rasizmem i przemocą państwa. Protest z 19 czerwca upamiętnia wydarzenia z tego dnia z 1865 roku, gdy niewolnictwo w południowych stanach zostało zniesione deklaracją generała armii unijnej Gordona Grangera w mieście Galveston, ale też była protestem przeciwko obecnej brutalności policji, rasizmowi i prywatyzacji.
ILWU był tym związkiem zawodowym, który jako jeden z pierwszych otworzył swe szeregi na przyjmowanie ciemnoskórych towarzyszy w szeregi związku. W latach 60’, 70’ i 80’ związkowcy ILWU odmawiali rozładunku towarów reżimu apartheidu z RPA. W 2003 związek przewodził i organizował protesty antywojenne w Oakland. W 2008 roku związkowcy doprowadzili do całodniowego zamknięcia portów na Zachodnim Wybrzeżu protestując przeciwko trwającej wojnie w Iraku.
Zatrzymanie pracy było skoordynowane z wielotysięcznym wiecem w Oakland, na którym występowała znana działaczka ruchu komunistycznego USA, działaczka na rzecz równouprawnienia, dawna działaczka Ruchu Czarnych Panter, Angela Davies oraz ojciec zamordowanego osiemnastolatka Michaela Browna. Davies mówiła do zgromadzonych: „Reprezentujecie potencjał i siłę ruchu pracowniczego. Żywię nadzieję, że dzisiejsza akcja wpłynie na inne związki zawodowe, aby powiedzieć: „Nie! – dla rasizmu!” oraz „Tak! – dla zniesienia policji, jaką znamy”, „Tak! – dla zaprojektowania na nowo sposobu w jaki rozumiemy bezpieczeństwo publiczne”.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…