W Kamiszli, ćwierćmilionowym kurdyjskim mieście w północno-wschodniej  Syrii, pod szarym niebem,  w ciepłych ubraniach, z żółtymi flagami z portretem przywódcy Partii Pracujących Kurdystanu  (PKK) i uniesionym znakiem „v”, tysiące Kurdyjek i Kurdów zebrało się w 20 rocznicę aresztowania Öcalana. Przywódca tureckich Kurdów przebywa na więziennej wyspie Imrali na Morzu Marmara, niedaleko Stambułu.

Syryjscy Kurdowie w Kobane, Rożawa, z portretem Ocalana. ypj

„Wsadzili go do więzienia niesprawiedliwie, a żaden kraj nie podniósł głosu” – mówiła dziennikarzom 60-letnia manifestantka. „Nikt nie mówi, że nasz naród jest prześladowany i napadany. Nikt nie chciał go uwolnić, byśmy mogli żyć w pokoju, jak wszystkie inne narody świata” – dodała smutno Kurdyjka. Do podobnych manifestacji doszło w innych miejscowościach Rożawy, kurdyjskiej autonomii w Syrii.

Turcy uważają Öcalana za wroga publicznego nr 1 i „terrorystę”, podczas gdy dla znacznej części Kurdów, nie tylko w Turcji, to bohater narodowy godny najwyższego szacunku. Syryjska Rożawa jest ideowo związana z turecką PKK. Öcalan w latach 90 rządził partią z Damaszku, potem musiał uciekać przed różnymi policjami do Sudanu i w końcu Kenii, gdzie namierzyli go Izraelczycy, wówczas blisko współpracujący z Turcją. Porwano go w Nairobi w lutym 1999 r., dostał karę śmierci zmienioną na dożywocie.

Przed manifestantami wystąpił Szachuz Hassan, współprzewodniczący PYD – kurdyjskiej  Partii Unii Demokratycznej, rządzącego w Rożawie ugrupowania bliskiego PKK: „Ta manifestacja przypomina, że nasz przywódca ma idee humanistyczne i że wszyscy go popieramy!”. Turcja widzi w Rożawie zagrożenie, zaczątek państwa kurdyjskiego, które mogłoby zmienić mapę kraju. Grozi kolejną ofensywą  na syryjskich Kurdów, zdradzonych przez amerykańskiego sojusznika.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…