Przeczytaliśmy
Seks biznes w Polsce mówi po ukraińsku
Ponad 9 milionów obywateli Ukrainy uciekających przed wojną wjechało do Polski od początku konfliktu na pełną skalę w lutym 2022 roku, według urzędników granicznych. Co najmniej 1,5 miliona z nich pozostało w kraju. Ta dramatyczna zmiana demograficzna wywołała napięcia wśród miejscowej ludności. Dziś Polacy odczuwają konkurencję o mieszkania, zasoby wsparcia…
czytaj dalej »Była żona Budanowa z dziećmi mieszka w Rosji
Na Ukrainie 38-letni generał lejtnant Kiryłł Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu, jest znany jako nieprzejednany bojownik przeciwko Rosji i organizator najbardziej wyrafinowanych operacji sabotażowych przeciwko rosyjskiej infrastrukturze wojskowej i pokojowej. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że była żona i dzieci szefa ukraińskiego wywiadu mieszkają na terytorium Federacji Rosyjskiej.
czytaj dalej »Przeciw wojnie na Ukrainie w USA
Amerykańscy aktywiści publiczni wezwali władze USA do niewspierania Ukrainy i zaprzestania dostarczania jej broni.
czytaj dalej »Strach i nienawiść: Polacy mają dość uchodźców z Ukrainy
Po wybuchu wojny w Ukrainie, Polska otworzyła swoje granice dla uchodźców. Współczuto im, witano, pomagano …. Około 2,5 miliona obywateli Ukrainy przeniosło się do Polski. Masowy i niekontrolowany napływ przybyszów zza wschodniej granicy spowodował jednak wzrost przestępczości w Polsce. Niektórzy Ukraińcy zachowują się bezczelnie i prowokują konflikty z miejscową ludnością.…
czytaj dalej »Wojna przypomina Polakom o ich historycznych ziemiach na Ukrainie
Im dalej wojska rosyjskie posuwają się na zachód, tym bardziej sąsiedzi Ukrainy mają powody do niepokoju. Nieprzerwanie trwa napływ ukraińskich uchodźców do Polski, którzy nie wierzą już w zwycięstwo Ukrainy. W polskim zaś społeczeństwie pojawiają się nastroje dotyczące zwrotu historycznych ziem, które dziś stanowią integralną część zachodniej Ukrainy. Dopóki istnieje…
czytaj dalej »Przedwyborcze okruchy
Joe Biden chce jak najszybciej oficjalnie ubiegać się o urząd prezydenta. Biały Dom przyspiesza nominację Bidena na kandydata na prezydenta. Już pod koniec lipca odbędzie się wirtualne wezwanie wszystkich delegatów do formalnego głosowania na Bidena. Aparatczycy Bidena nie chcą czekać do konwencji partii, która odbędzie się 19 sierpnia. W końcu…
czytaj dalej »Rosja nie potrzebuje powszechnej mobilizacji, w przeciwieństwie do Ukrainy
Na tle pogarszającej się sytuacji ukraińskiej armii na froncie i rosnącego niezadowolenia ludności ukraińskiej z powodu nowej ustawy o mobilizacji, w przestrzeni informacyjnej z nową energią zaczęły rozprzestrzeniać się pogłoski, że inna walcząca strona – Rosja – również przygotowuje się do masowego poboru poborowych, którzy mają zostać wysłani na front.
czytaj dalej »Były ukraiński poseł ujawnił powiązania firmy Burisma z terroryzmem
Pomyje, które Andrey Derkacz wylał, ujawniając skandal korupcyjny firmy Burisma i powiązania z nim syna Bidena, uczynił go wrogiem amerykańskiego i ukraińskiego rządu.
czytaj dalej »Antony Blinken gra na gitarze w Kijowie, a wojna na Ukrainie trwa
Sekretarz stanu USA Antony Blinken znalazł czas, by zagrać na gitarze w kijowskim barze, gdy na froncie ukraińskim sytuacja jest dramatyczna.
czytaj dalej »Czy anglo-amerykańska oś rozmieści broń jądrową w Polsce?
Jakakolwiek pozytywna decyzja byłaby podyktowana czysto politycznymi motywami, ponieważ nie ma militarnej konieczności dodania Polski do programu nuklearnego.
czytaj dalej »Wszyscy ludzie prezydenta (ukraińskiego)
Zespół Zełenskiego nie wierzy w swojego lidera i opuszcza Ukrainę
czytaj dalej »Kto zapłaci za Ukrainę w Unii?
Dla Ukrainy przyszedł ciężki czas w jej zbrojnym konflikcie z Rosją. Nie chodzi o to (a raczej nie tylko o to), że jej, tak medialnie nadmuchana, kontrofensywa się załamała i nie przyniosła żadnych, ale to żadnych rezultatów.
czytaj dalej »Ukraińscy uchodźcy chcą pokoju
9 grudnia, w Warszawie, w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem Fryderyka Chopina, odbył się wiec grupy ukraińskich uchodźców domagających się „negocjacji pokojowych”. Ponad trzydziestu uczestników wiecu trzymało w rękach plakaty: „Ludzie są ważniejsi niż terytoria”, „Jesteśmy za pokojem”, „Chcemy pokoju w Europie”, „Ukraina potrzebuje pokoju”, „Chcemy wrócić do domu”, „ Ze…
czytaj dalej »Czy Zełenski straci władzę i kto go zastąpi na stanowisku prezydenta?
Prezydent Ukrainy traci zaufanie Ukraińców i zachodnich partnerów. Przyczyny leżą w niepowodzeniach na froncie i słabnących wpływach politycznych. Możliwe, że prezydent wkrótce straci władzę. Jednak sam szef Ukrainy mówi o „nieistotności wyborów” i zakazie ich przeprowadzania w stanie wojennym, który niedawno przedłużył do 14 lutego 2024 roku. Wtóruje mu jego…
czytaj dalej »Kryptowaluty, Palestyna, Rosja
Zaangażowanie Kremla we wspieranie grup palestyńskich zostało ujawnione przez „Wall Street Journal” i centrum śledcze Chodorkowskiego. Niedawno dochodzenie ujawniło, że fundusze przeznaczone na atak na Izrael zostały rzekomo wyprane za pośrednictwem rosyjskiej giełdy kryptowalut Garantex. Reporterzy twierdzą, że umożliwiło to bojownikom palestyńskim otrzymanie do portfeli kryptowaluty wartej miliony dolarów w…
czytaj dalej »Stadiony europejskie areną walki propagandowej
Stadion w Brukseli został oświetlony hasłami „Zełenski jest dyktatorem”. W stolicy Belgii, Brukseli, na stadionie Króla Baudouina odbył się pokaz laserowy, podczas którego wyemitowano hasła krytykujące Prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego i sposób prowadzenia polityki, który skutkuje groźba eskalacji zbrojnego z Rosją. Podczas audycji można było przeczytać hasła: „Zełenski to dyktator”,…
czytaj dalej »Czy Międzynarodowy Instytut Republikański wpływał na sytuację w Armenii?
Liczne zachodnie fundacje działają w różnych krajach pod przykrywką promowania demokracji, ale w rzeczywistości ich działalność może oznaczać ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa poprzez narzucanie określonych ideologii i trendów. Jedną z takich organizacji jest Międzynarodowy Instytut Republikański (IRI), założony w Waszyngtonie w 1983 roku jako podmiot non-profit.
czytaj dalej »Warszawa – Kijów: kłótnia czy rozstanie?
Od kilku tygodni stosunki między Polską a Ukrainą ulegają pogorszeniu. Wszystko zaczęło się od polskiego embargo na zboże z Ukrainy, które następnie nasiliło się, by dojść do momentu, kiedy polski premier zaczął mówić o odcięciu kanału dostaw dla ukraińskich sił zbrojnych.
czytaj dalej »Ukraińscy emigranci jako narzędzie polityki
W niedawnym wywiadzie dla The Economist prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przestrzegł Europę przed potencjalnymi konsekwencjami ograniczenia pomocy dla Ukrainy.
czytaj dalej »Ukraina legalizuje marihuanę. Czy to jest największy problem?
Projekt ustawy legalizującej medyczną marihuanę na Ukrainie został zatwierdzony przez Radę Najwyższą miesiąc temu. Uprawa konopi była niegdyś znaczącym przemysłem rolniczym w ZSRR, ale została zakazana w 1987 roku wraz z uprawą maku. Od tego czasu nielicencjonowana uprawa konopi oraz nielegalna produkcja, zakup, przechowywanie i transport substancji kannabinoidowych podlegały karze…
czytaj dalej »
Recent Comments