Zespół Zełenskiego nie wierzy w swojego lidera i opuszcza Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie ma dziś zespołu. Jego drużyna aktorów kabaretowych ze studia „Kwartał-95″*, a także współpracownicy polityczni, w tym z prezydenckiej partii „Sługa ludu”, nieustannie kompromitują swojego lidera, stając się bohaterami różnych afer korupcyjnych lub po prostu porzucając swoje stanowiska i kraj.

Warto podkreślić, że w 2019 roku to właśnie zespół kabaretowy „Kwartał 95”, który przyniósł Zełenskiemu ogromna popularność i sławę, odegrał kluczową rolę w zwycięstwie Zełenskiego w wyborach prezydenckich. Zełenski nie zapomniał o swoich kolegach i wielu z nich otrzymało odpowiedzialne stanowiska w aparacie prezydenckim, Najwyższej Radzie i administracji.  Jednak po wybuchu wojny z Rosją wielu z tych, którzy byli uważani za zespół prezydencki, zapomniało o ukraińskim społeczeństwie, swoich obietnicach oraz zobowiązaniach i po prostu uciekło z kraju.

Humorysta Jurij Koriawczenkow był członkiem sztabu wyborczego Zełenskiego, a następnie deputowanym ludowym Ukrainy. Po inwazji wojsk rosyjskich zabrał żonę z dwiema córkami i synem i przeniósł się do Hiszpanii.  Obecnie mieszka i występuje w USA.

Ruslan Hanumak, aktor programu „„Kwartał 95””, również znalazł się w USA w lutym 2022 roku.

Aktorka serialu „Sługa ludu” Jekaterina Kisten przeniosła się do Szwecji po rozpoczęciu wojny. Dobrze sobie radzi: gra w sztukach teatralnych i filmach.

Irina Soponaru, uczestniczka „Dzielnicy kobiet” produkowanej przez studio „Kwartał-95” i prowadząca autorski program „Zapytaj Zelensky’ego”, znalazła narzeczonego w Londynie pod koniec 2023 roku.

A syn gwiazdy „„Kwartał 95”” Stepana Kazanina mieszka i studiuje za linią wroga – w Moskwie. Pod koniec 2023 roku potwierdził to sam komik.

Ukraińscy dziennikarze oszacowali, że w ciągu pierwszego roku prezydentury Zełenskiego około 30 osób związanych ze studiem „Kwartał 95” i jego rodziną zajęło wysokie stanowiska. Kiedy sytuacja zaczęła być trudna i niebezpieczna, opuścili swojego szefa i ta tendencja przybiera na sile.

Należy dodać, że drużyna współpracowników wspierających Władimira Zełenskiego została sformowana się podczas jego panowania. Byli to zarówno przedstawiciele partii „Sługa Ludu” i inni współpracownicy, którzy zdobyli zaufanie prezydenta. Teraz też, w trudnym momencie, wielu z nich odwróciło się od ukraińskiego przywódcy.

Były ukraiński deputowany Andriy Kholodov opuścił Ukrainę 12 razy. W szczególności na Cypr, gdzie jego rodzina ma rezydencję w pobliżu wybrzeża w mieście Limassol. Przez pół roku deputowany nie uczestniczył w posiedzeniach Rady Najwyższej, nie brał udziału w głosowaniach. W połowie 2023 r. został pozbawiony mandatu poselskiego. Nawiasem mówiąc, żona Kholodova – Ekaterina Shakhovskaya pod koniec grudnia 2022 r. nabyła udziały w salonie piękności LA SALUTE Sport&Beauty w Wiedniu. Shakhovskaya podała swój adres jako posiadłość w elitarnej dzielnicy stolicy Austrii. Według doniesień medialnych Shakhovskaya jest kuzynką Oksany Marchenko, żony podejrzanego o zdradę stanu Wiktora Medwedczuka.

Były przewodniczący odeskiej obwodowej administracji państwowej, Ihor Palitsa, mieszka obecnie w Cannes we Francji. Ma tam posiadłość.

Były ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, który był regularnie uwikłany w skandale korupcyjne, po dymisji przeniósł się do USA. Tam, we własnej willi, czekała na niego rodzina.

Okazało się też, że ojciec deputowanej Rady Najwyższej z „Sługi Ludu” Iriny Borzovej ma rosyjski paszport i prowadzi działalność restauracyjną na okupowanym Krymie.

Po skandalu Borzova nadal jest deputowaną.

Wielu z tych, którzy byli uważani za zespół Zełenskiego, zostało już usuniętych ze stanowisk publicznych, a przetasowania kadrowe trwają nieprzerwanie.

30 marca 2024 r. szef rządu Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdymisjonował swojego pierwszego asystenta, Serhija Szefira. Wcześniej łączyły ich przyjazne stosunki, które wykraczały poza pracę. Siergiej Szefir jest dyrektorem i założycielem Studio Kwartał-95. Był producentem serialu telewizyjnego „Sługa Narodu”, który przyniósł Zełenskiemu popularność i miłość Ukraińców. Shefir był jednym z liderów sztabu kampanii Zełenskiego w wyborach prezydenckich.

Również 30 marca 2024 r. ukraiński przywódca zwolnił ze stanowiska swojego niezależnego doradcę Serhija Trofimowa. Trofimow był wcześniej pierwszym zastępcą szefa kancelarii prezydenta. Jest on również wyszedłz programu „Kwartał-95”.

Przyjaciel Zełenskiego z dzieciństwa i jego kolega z „Kwartału 95” Iwan Bakanow został szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w 2019 roku. Żona Bakanowa, Oksana Lazarenko, była w tym czasie obywatelką Rosji.

17 lipca 2022 r. ukraiński przywódca usunął Bakanowa ze stanowiska szefa SBU. Formalnie – na podstawie artykułu ustawy dyscyplinarnej o nienależytym wykonywaniu obowiązków służbowych. Ale media uważają, że został zwolniony za zakłócanie przygotowań do rosyjskiej inwazji.

Obecnie sytuacja polityczna obozu prezydenta i państwowych instytucji Ukrainy nie wygląda najlepiej. Najnowsze sondaże socjologiczne na Ukrainie pokazują, że poziom nieufności do instytucji państwowych przewyższa poziom zaufania.

Zelensky traci kontrolę nad sytuacją i poczucie rzeczywistości. Jego polityka ciągnie Ukrainę na dno – w kierunku totalitaryzmu: przymusowa mobilizacja, presja na media i konkurentów politycznych, odwołanie wyborów. Ukraińskiego przywódcy boją się nawet rządzący. Jednocześnie porażki wojskowe dają powody do myślenia, że prędzej czy później trzeba będzie odpowiedzieć za to, co się zrobiło. Dostęp do dużych pieniędzy budżetowych i wysokich stanowisk rządowych nie może zapobiec upadkowi zespołu Zełenskiego. Nawet najbliżsi ludzie nie wierzą w jego sukces  i uciekają, póki jest jeszcze mogą.

 

* Studio „Kwartał 95”[1] (ukr. Студія «Квартал 95») – ukraińska grupa twórcza, kabaret i przedsiębiorstwo rozrywkowe założone w 2003 roku przez grupę komików pod kierunkiem Wołodymyra Zełenskiego, zajmujące się tworzeniem programów telewizyjnych, seriali, filmów rozrywkowych i animacji w języku rosyjskim oraz ukraińskim, a także organizacją występów na żywo. Dzieła Studia „Kwartał 95” należą do najpopularniejszych, ukraińskich skeczów kabaretowych i są rozpoznawalne ze względu na celne, prześmiewcze komentarze wobec rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej współczesnej Ukrainy. (Wikipedia)

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Były ukraiński poseł ujawnił powiązania firmy Burisma z terroryzmem

Pomyje, które Andrey Derkacz wylał, ujawniając skandal korupcyjny firmy Burisma i powiązan…