Publicystyka międzynarodowa
Para-demokracja
Co się dzieje, gdy zasady demokracji stają się swoją własną karykaturą? Nic się nie dzieje, to nowa normalność.
czytaj dalej »Niemcy są problemem
Publikujemy ponownie tekst Jarosława Pietrzaka z paźdzernika 2018 roku o Unii Europejskiej. Uznaliśmy, że po 5 latach, właśnie teraz, nabrał nowej, bardzo niepokojacej aktualności. Przekleństwem wybitnych publicystów, a takim jest Jarosław Pietrzak, jest to, że widzą pewne rzeczy o wiele wcześniej, niż stają się one poważnym problemem. Jarosław Pietrzak zobaczył…
czytaj dalej »Gdzie uchodźcy stają się osadnikami
Europejczycy widzą być może ukraińskich Żydów, którzy uciekają, aby ratować swoje życie. Palestyńczycy widzą twarze żołnierzy i osadników, którzy przejmują ich ziemię.
czytaj dalej »Mamy kryzys egzystencjalny, rynek go nie rozwiąże [rozmowa]
O szansach Jeana-Luca Mélenchona w nadchodzących wyborach prezydenckich, o tym, jak francuska lewica przekonuje do głosowania tych, którzy nie zamierzają głosować wcale i o tym, kto jest prawdziwym wrogiem pracowników Portal Strajk rozmawia z Danièle Obono, parlamentarzystką Nieuległej Francji.
czytaj dalej »Mołdawia, Gruzja i Ukraina potrzebują wszechstronnej pomocy na drodze do UE [rozmowa]
W kolejnym wywiadzie w ramach projektu Cross-Border Talks (Rozmów Transgranicznych) nadal zastanawiamy się nad sytuacją na Ukrainie i tym, co ona oznacza dla regionu, w tym dla całej Europy Wschodniej. Na początku marca, Ukraina, Mołdawia i Gruzja złożyły wnioski o członkostwo w Unii Europejskiej. Jakie są ich perspektywy? Odpowiada Codru…
czytaj dalej »Spichlerz Europy w ogniu wojny
Skutki inwazji Rosji na Ukrainę będą wykraczać daleko poza Europę, powodując spustoszenie w światowych zasobach żywności, alarmują eksperci z całego świata. Mieszkańcy całego globu odczują skutki sankcji, wojny i zablokowania dotychczasowych przepływów żywności z regionu nazywanego od wieków “spichlerzem Europy”.
czytaj dalej »Autonomiczne Tajne Służby, faszystowski terror i tajemnica zabójstwa na Monte Bianco 114
W dniu 22 lutego 1980 roku około godz. 12.44 trzech młodych mężczyzn, uzbrojonych i ubranych w kominiarki, wtargnęło do domu Valerio Verbano na czwartym piętrze przy via Monte Bianco 114 w rzymskiej dzielnicy Monte Sacro. Podali się za jego przyjaciół, udało im się nakłonić rodziców Valerio do otwarcia drzwi. Po…
czytaj dalej »West-plaining to za mało. Do zachodniej lewicy, w sprawie waszych i naszych błędów
Tutaj, w świecie postsowieckim, wiele się od was nauczyliśmy. Mówiąc „my”, mam na myśli zatomizowanych lub luźno zorganizowanych komunistów, demokratycznych socjalistów, lewicowych anarchistów, badaczy i badaczki oraz aktywistki feministyczne z Kijowa, Lwowa, Mińska, Moskwy, Petersburga i innych miejsc pogrążonych w okropnościach wojny czy przemocy policyjnej.
czytaj dalej »Odpowiedzią na atak jest opór
W polityce międzynarodowej bardzo wiele mogą zmienić tygodnie, dni i nawet godziny. Od chwili ataku Putina na Ukrainę wszelkie opcje dyplomatyczne straciły sens – dopóki Rosja nie zatrzyma swojej zbrodniczej inwazji. Tymczasem międzynarodowa lewica, która przez wiele lat kompletnie ignorowała rosyjski imperializm ma obecnie wielki problem, żeby wyjść poza perspektywę…
czytaj dalej »Wojna polsko-ruska pod flagą czerwoną
Powinniśmy dążyć do rozbicia dzielnicowego Rosji. Ukraina powinna zostać natychmiast zaproszona do struktur NATO i Unii Europejskiej. Odpowiedzią na naruszenie integralności Ukrainy powinien być atak atomowy NATO na Rosję. Polski rząd powinien uchwałą zezwolić obywatelom do zaciągania się do ukraińskiej armii.
czytaj dalej »60 lat blokady Kuby
3 lutego 1962 r. prezydent USA Kennedy podpisał proklamację 3447, dekret o embargu na cały handel z Kubą, który miał wejść w życie 7 lutego. Tak zaczęła się blokada, stopniowo wzmacniana i zacieśniana, która trwa już sześćdziesiąt lat.
czytaj dalej »Beduińskie kobiety na pierwszej linii walki z apartheidem
Kobiety i dziewczęta coraz częściej stają na pierwszej linii beduińskiego oporu przeciwko wywłaszczaniu ich ziemi przez Izrael, która dopiero się zaczyna. Beduini z pustyni Nakab/Negew nasilają swoją walkę przeciwko izraelskiej polityce judaizacji, wywłaszczaniu ich ziemi oraz przeciwko projektowi zalesiania, autorstwa Żydowskiego Funduszu Narodowego (Jewish National Fund), który zakłada rozwój lasów…
czytaj dalej »Kanada: rosną ceny żywności i zyski prezesów
Pierwsze tygodnie nowego roku przyniosły kanadyjskim pracownikom sporo ponurych wiadomości. Jakby wzrost zakażeń omikronem nie był wystarczający, pracujące rodziny czeka teraz wzrost cen żywności. Zauważalny: od sześciu do ośmiu procent w tym roku, według nowego raportu z Dalhousie University.
czytaj dalej »Wielka Brytania: jaka strategia dla lewicy w związkach zawodowych?
W ostatnich miesiącach w wielu kluczowych brytyjskich związkach zawodowych doszło do prawdziwie sejsmicznych przesunięć na lewo. Pracownicy zwracają się do organizacji i oczekują podjęcia realnych działań. Aby pokonać szefów, lewica potrzebuje strategii zjednoczonych działań w ramach walki o władzę ludzi pracy.
czytaj dalej »2021 rok – śmiercionośny rok dla Palestyńczyków
10 grudnia Dżamil Abu Ajjasz, lat 31, został śmiertelnie postrzelony w głowę przez izraelskich żołnierzy podczas demonstracji przeciwko przesiedleniu w miejscowości Bejta na południe od Nablusu na okupowanym Zachodnim Brzegu. Trzy dni później, armia izraelska śmiertelnie postrzeliła w głowę Dżamila al-Kajjala, również 31-latka, podczas porannego nalotu w Nablusie.
czytaj dalej »Ciemne chmury nad Zjednoczonym Królestwem [rozmowa]
O Królestwie w kryzysie, nerwowych przetasowaniach na labourzystowskiej lewicy, przyszłości Wielkiej Brytanii w czasach niezwykle głębokiego kryzysu Portal Strajk rozmawia z Gavinem Rae – wieloletnim działaczem Partii Pracy.
czytaj dalej »Róża Luksemburg udowodniła, że kapitalizmu nie da się naprawić [rozmowa]
Dlaczego po ponad stu latach od morderstwa Róży Luksemburg wciąż warto sięgać po jej teksty, jak naprawdę wyglądał „fundamentalny spór” Luksemburg z Leninem i dlaczego rewolucja niemiecka przegrała – Portal Strajk rozmawia z duńską marksistką Marie Frederiksen, autorką świeżo wydanej książki poświęconej myśli Luksemburg.
czytaj dalej »Kazachstan przed wyborem
Wybuchu społecznego niezadowolenia w Kazachstanie można się było spodziewać, jeżeli ktoś od dłuższego czasu obserwował tamtejszą scenę polityczną. Problem w tym, że mało było takich obserwatorów, stąd komentarze do sytuacji są zazwyczaj pospieszne i powierzchowne.
czytaj dalej »Izrael: system broni policyjnych morderców, zamiast postawić ich przed sądem
Władze Izraela systematycznie oddalają dochodzenia w sprawie policjantów, którzy pierwsi „strzelają do palestyńskich napastników” – twierdzi grupa praw człowieka.
czytaj dalej »Szajch Dżarrah: nowy rok zacznie się od eksmisji
Rodzina Salemów może zostać wyrzucona ze swojego domu, aby zrobić miejsce dla osadników. Urzędnicy gminy Jerozolima wydali nakaz eksmisji bez możliwości odwołania się do sądu.
czytaj dalej »
Recent Comments