Zakończyły się obchody 1 Maja w stolicy. Nieźle wyszło.
Portal Strajk towarzyszył dziś przede wszystkim obchodom Święta Pracy lewicowych organizacji pozaparlamentarnych. Relacja jest do obejrzenia na naszej stronie w Facebooku.
Kilkaset osób na skwerze przy pomniku Partyzanta z czerwonymi sztandarami zaczęło obchody od odśpiewania Międzynarodówki. Świętujących było dużo więcej niż w zeszłym roku. Zgromadzeni nieśli hasła zgodne z ideą przewodnią tegorocznej manifestacji „Nie damy się podzielić”. Tym razem w cytowanym haśle nie chodziło wyłącznie o podziały w łonie samej lewicy, ale przede wszystkim o podziały miedzy polskimi i ukraińskimi ludźmi pracy najemnej. Na transparentach i banerach widniały „Socjalizm albo barbarzyństwo, innej drogi nie ma”, „Polscy i ukraińscy pracownicy zjednoczeni – są niezwyciężeni”, „NIE – dla polskiej militaryzacji – wycofać rosyjskie wojska z Ukrainy”, „Walczymy o przyszłość – pamiętamy o przeszłości”.
Zebrani wysłuchali przemówień Piotra Ikonowicza, antywojennego wystąpienia Piotra Ciszewskiego, kilku wzruszających zdań pracownicy z Ukrainy, której udzielili schronienia działacze warszawskiego RSS, przedstawicieli Czerwonych i wielu innych. Dominujcym wątkiem był sprzeciw przeciwko wojnie, militaryzacji życia polskiego społeczeństwa. Mówiono także o potrzebie międzynarodowej solidarności polsko-ukraińskiej, walce z polskim kapitalizmem, którego celem jest maksymalizacja zysków kosztem poziomu życia pracowników i potrzebie walki z próbami antagonizacji polskich i ukraińskich pracowników.
Pod koniec zgromadzenia na pl. De Gaulle’a, ulicą Nowy Świat przeszła druga pierwszomajowa demonstracja, zorganizowana przez OPZZ, parlamentarna Lewicę i partię Razem. Demonstrowali pod hasłem „Pokój, praca, bezpieczeństwo”.
Obie poszły w tym samym kierunku. Pochód OPZZ i Lewicy zakończył się pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, zaś pochód lewicy pozaparlamentarnej przeszedł kilkaset metrów dalej, pod Radę Ministrów.
Od dłuższego czasu to było jedno z najbardziej widocznych wystąpień lewicowych organizacji i związków zawodowych.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…