Padł rekord pochodu „Nieśmiertelny Pułk” w Moskwie. Ulicami miasta przeszło ponad milion ludzi, trzymających podobizny swoich bliskich, którzy walczyli z nazizmem podczas II wojny światowej. Na pochodzie byli też obecni sami weterani. A także delegacja portalu Strajk.

fot. WK

Akcja „Nieśmiertelny Pułk” po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku w Tomsku – wtedy nazywała się „Parada Zwycięzców”. Później rozprzestrzeniła się na inne rosyjskie miasta, a nawet na inne kraje (warszawski Nieśmiertelny Pułk, nad którym czuwał Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury również mógł pochwalić się całkiem sporą liczbą uczestników). Ale to w Moskwie padł prawdziwy rekord. Ponad milion ludzi przyszedł świętować 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

Na pochodzie obecny był redaktor naczelny Strajk.eu, Maciej Wiśniowski, a także Małgorzata Kulbaczewska-Figat i Weronika Książek – jako potomkowie weteranów.

O 15.00 pochód otworzył Władimir Putin. Niósł portret swojego ojca, żołnierza pierwszej linii, który walczył z niemieckim okupantem. Towarzyszyli mu Benjamin Netanjahu i Aleksandar Vučić – czołowi politycy Serbii i Izraela byli w Moskwie od rana, gdy rozpoczęła się Parada Zwycięstwa.

Putin poprowadził procesję „Nieśmiertelnego Pułku” na Plac Czerwony, później podziękował uczestnikom demonstracji i udał się na Kreml, aby kontynuować negocjacje z premierem Izraela w sprawie konfliktu w Syrii.

Rosyjski prezydent już czwarty rok z rzędu uczestniczy w akcji. Po raz pierwszy, jak twierdzi – zdecydował się dołączyć do pochodu spontanicznie.

– Wartość tej inicjatywy polega na tym, że nie zrodziła się ona w biurach, a nie w strukturach administracyjnych, ale w sercach naszych obywateli, czego dowodzi szacunek, z jakim traktujemy pokolenia, które broniły kraju – powiedział Putin.

Nieśmiertelny Pułk idzie co roku ulicami nawet 50 krajów.

Obszerniejsza relacja już wkrótce ukaże się na łamach naszego portalu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Hmm,
    Do czerwca 1941 szli z nazistami ręka w rękę – Polska, kraje baltyckie, Finlandia i Rumunia mogą coś o tym powiedzieć…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…