Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała wysłanie misji ekspertów na terytoria palestyńskie okupowane przez Izrael w celu wiarygodnej oceny warunków zdrowotnych ludności cywilnej.  Delegaci organizacji wyruszą do Strefy Gazy, wschodniej części Jerozolimy i na Zachodni Brzeg Jordanu. Nie wszystkim to jednak odpowiada.

W środę podczas zgromadzenia ogólnego WHO reprezentanci 90 krajów członkowskich przegłosowali decyzję, aby najbliższe sprawozdanie Dyrektora Generalnego uwzględniło wnioski delegacji, którą organizacja wyśle na okupowane tereny palestyńskie. Przedstawiciele sześciu krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Izraela, Kanady, Australii i Gwatemali zagłosowali przeciwko.

Światowa Organizacja Zdrowia jest jedną z kilku międzynarodowych instytucji, które zażądały wszczęcia dochodzeń na ziemiach okupowanych w związku z masakrą na Palestyńczykach, jakiej izraelskie wojsko dopuściło się u granic Strefy Gazy na początku maja. W celu uczczenia 70. rocznicy wygnania ich z własnej ziemi palestyńscy cywile urządzili Wielki Marsz Powrotu, który zgromadził tłumy na granicy Strefy Gazy. Armia Izraela nie miała dla nich litości: w ciągu kilku dni zabiła ponad 100 i raniła ponad 10 tys. cywilów. Pojawiły się doniesienia o dramatycznym stanie, w jakim znaleźli się palestyńscy ranni – szpitalom na okupowanych terenach brakowało nawet opatrunków. Zdarzało się też, że izraelscy żołnierze blokowali udzielanie pomocy medycznej postrzelonym. Decyzja WHO zmierza do wyjaśnienia tej sytuacji.

Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) z siedzibą w Hadze ostrzegł, że jeżeli Izrael nie zmieni swojego postępowania na terenach okupowanych, będzie musiał zmierzyć się oficjalnym zarzutem zbrodni wojennych. We wtorek szef Palestyńskiej dyplomacji Riyad al-Maliki spotkał się z prokuratorami ICC i prosił o rozpoczęcie dochodzenia. Al-Maliki starał się już wcześniej o międzynarodowe dochodzenie w sprawie łamania praw człowieka przez Izrael w Strefie Gazy. Jego wniosek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przepadł jednak, zablokowany przez USA i Izrael.

Oprócz WHO również Human Rights Watch postanowiła wysłać swoją delegację do Gazy celem dokładnego zbadania izraelskich zbrodni.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…