W opublikowanym dziś w Genewie raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (ŚOZ) przedstawiono syntezę ostatnich badań nad wpływem drobin plastiku w wodzie pitnej na ludzkie zdrowie. „Naszym zdaniem, ryzyko zachorowań jest słabe” – podsumował ją Bruce Gordon z ŚOZ w czasie konferencji prasowej.

Gordon podkreślał, że dane na temat obecności mikroplastiku w wodzie pitnej są dość ograniczone, a poważnych badań jest mało i trudno je porównywać, co komplikuje analizę ich rezultatów. ŚOZ zaapelowała zresztą do naukowców o głębszą ocenę, opartą na badaniach standardowych. Tym niemniej, kluczowa wiadomość wynikająca z raportu ma na celu „uspokojenie konsumentów wody pitnej na całym świecie”.

Analiza koncentrowała się na trzech aspektach: ryzyku związanym z przyjmowaniem (połykaniem) wody z drobinami plastiku, ryzykiem chemicznym i ryzykiem obecności bakterii towarzyszących (tzw. biofilmu). Raport precyzuje, że drobiny plastiku o rozmiarze powyżej 150 mikronów w zasadzie nie są absorbowane przez ludzki organizm, a absorpcja mniejszych „powinna być ograniczona”.

Autorzy raportu alarmują jednak w sprawie przyszłych, stosunkowo dalekich zagrożeń: jeśli plastik będzie gromadził się w środowisku w obecnym rytmie, mikroplastik już za ok. sto lat może stanowić poważną groźbę dla wodnych ekosystemów, co raczej nie pozostanie bez konsekwencji dla ludzkiego zdrowia. Wniosek: „Powinniśmy zatrzymać wzrost zanieczyszczeń plastikiem na całym świecie”.

Eksperci zwrócili też uwagę na rolę oczyszczalni ścieków traktujących zanieczyszczenia fekalne i chemiczne: zatrzymują one 90 proc. zanieczyszczeń plastikiem. Obecnie jednak większość ludzkości nie ma takiej infrastruktury.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Światowa organizacja o światowym problemie prosto z mostu: Nie po to nas wybrano, abyśmy straszyli uczciwych przedsiębiorców. Sami nie używamy plastyku. Wystarczy nam to, czym, na czym i co sami jemy. Każdy ma wolny wybór i do zakupu plastykową jednorazową plastykową torbę. Najwyżej niech z nią chodzi przez miesiąć i nie używa innych. Proste.

  2. A kto produkuje te tony plastiku? Przecież nie ty i ja! Pretensje należy kierować do firm, które mają hopla na punkcie plastikowych opakowań, przykładowo pendrajw centymetr na centymetr – opakowanie plastikowe 20cm na kilkanaście cm.
    Plastikowe butelki – a co mnie to obchodzi, że firmie produkującej wodę mineralną się nie opłaca odzyskiwać butelek szklanych i myć? Jak się nie opłaca, to niech się przerzucą na marchewkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…